Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı!

The Guardian’ın haberine nazaran bilinen tek yavru T-Rex fosili satışı eBay’e verilen bir ilanla ortaya çıktı: “Muhtemelen dünyadaki tek bebek T-Rex! 4,5 metre uzunluğunda bir gövdesi ve tırtıklı dişleriyle 53 cm’lik bir kafatasına sahip! Bu T-Rex çok tehlikeli bir et yiyiciydi. Bir bebek T-Rex görmek nitekim de az bir fırsat…”

68 milyon yaşında olduğu kestirim edilen iskelet birinci olarak 2013 yılında Montana’daki özel yerde keşfedildi. Sonrasında ise onu keşfeden adamın mülkiyeti haline geldi: Profesyonel bir fosil avcısı olan Alan Detrich.

Detrich, 2017 yılında fosili müzayedeye çıkarmak için sürpriz bir karar verdiğinde, fosil hala sergilendiği Kansas Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi’nde duruyordu.

İskeletin tahlili, Kuzey Amerika’da bulunan küçük Tyrannosaurların bebek olup olmadıklarına ya da Nanotyrannus’un başka bir sınıflandırmasına sahip olmaları gerektiği konusunda paleontolojide değerli bir tartışma yapılmasına yardımcı olabilir. Lakin bu çeşit bir araştırmanın, artık özel bir koleksiyona girmesi beklenen olan bir fosille yapılması mümkün olmayabilir.

Başa dön tuşu