Skoda, öğrencilere özel araç paylaşım hizmeti başlattı

Araç sahipliği artık yeni jenerasyonun öncelikleri ortasında yer almıyor. Bilhassa Avrupa ve Amerika’daki genç jenerasyon, araba sahibi olmak yerine araç paylaşım modellerini tercih ediyor. Bu da araç paylaşım sisteminin süratle büyümesine neden oluyor.

Söz konusu durumun şuurunda olan Skoda, öğrencileri maksat alan yeni araç paylaşım platformunu duyurdu. Şuanda Avrupa’da tipinin birinci örneği olan sisteme Uniqway adı verilmiş ve bugünden itibaren Prag kentindeki üç üniversitede uygulanmaya başlanmış. Ayrıyeten, uygulamadan öğretim üyelerinin de faydalanabileceği belirtilmiş.

Öğrenci numarasıyla kayıt olunuyor

Skoda’nın Uniqway sistemini kullanmak isteyen öğrencilerin yapması gereken epeyce kolay. Öğrenci numarasını kullanarak servise kayıt oluyor ve uygulama üzerinden kendilerine en yakın aracı seçip kiralayabiliyorlar. Kiralama mühleti ve kat edilen uzaklık, aracı kiralamak için kullanılan uygulama üzerinden takip ediliyor.

Kiralama sonrasında hesaplanan fiyat direkt olarak uygulama üzerinden tahsis ediliyor. Ödenecek fiyat her saat için 1,30 dolar, üzerine kat edilen her kilometre için 22 cent olarak belirlenmiş. Uzun uzaklıklarda kilometre başına ödenen fiyatın düşürüldüğü de verilen bilgiler ortasında.

Skoda’nın öğrencilere özel araç paylaşım platformunda Skoda Fabia modelleri kullanılıyor. Çekyalı üretici bu modelleri gelişmiş bağlanabilirlik özellikleri, düşük yakıt tüketimi ve küçük boyutu nedeniyle tercih ettiklerini belirtiyor. Araç alma ve bırakma noktaları da şimdiden ayarlanmış. Üniversite binalarının yanında, yurtlarda ve kentteki fiyatsız otoparklarda bu araçlar için özel alanlar tahsis edilmiş.

Başa dön tuşu