Siemens Gamesa’dan volkanik kayaların kullanıldığı enerji depolama merkezi

İspanya merkezli yenilenebilir güç ve denizüstü rüzgâr gücü önderi Siemens Gamesa geçtiğimiz hafta içinde güç depolamak için volkanik kayaların kullanıldığı elektro termal güç depolama merkezini faaliyete soktu.

Şirketin Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyete geçirdiği tesis 130MWh’lık termal enerjiyi bir hafta mühlete kadar volkanik kayalar içinde depolayabiliyor.

Sistem, üretim fazlası elektriğin bir dirençli ısıtıcı ve üfleyici fana güç vermesi mantığıyla işliyor. Bahsi geçen ısıtıcı ve fan bu sayede yaklaşık 1,000 tonluk volkanik kayayı 750 santigrat dereceye kadar ısıtıyor. Güç depolama ünitesi ise ortaya çıkan ısıyı bir buhar türbini marifetiyle elektrik gücüne dönüştürüyor. Uygulanan bu prosedür sayesinde yüksek ölçüde gücün maliyet faal bir biçimde depolanabildiği tabir edilmiş.

Siemens Gamesa tarafından yapılan açıklamaya nazaran tesis, günlük 50,000 hanenin harcadığı elektriği depolayabilecek GWh düzeyinde kapasite barındırıyor. Şirket ayrıyeten şarj döngüleri müddetince sistemin depoladığı güçte bir kayıp olmadığının altını çizmiş.

 

Şirketin CEO’su Markus Tacke yaptığı açıklamada, “Sahip olduğumuz teknoloji, binlerce hane için düşük maliyetli güç deoplama tahlili sunuyor. Sunduğumuz depolama tahlili, yenilenebilir gücün daha da yaygınlaşması ve güç geçişi konusunda muvaffakiyet sağlanması için bir temel oluşturuyor.” tabirlerini kullanmış.

Başa dön tuşu