Sahte AMD ekran kartı sürücüleri Google aramalarda ilk sırada çıkıyor

Birkaç gün evvel Reddit’te, AMD’nin sitesini taklit eden geçersiz bir web sitesinin varlığı ortaya çıkarıldı. Sıradan bir kullanıcının Google’da “amd driver” araması yapmasının akabinde ilgili düzmece sitenin aramalarda birinci sırada olduğu görülüyor.

Aramalarda birinci sırada çıkan irtibat elbette Google arama motoru algoritması tarafından indexlenen bir ilişki değil. Bunun yerine, birinci arama sonucu alanında oturan geçersiz site yalnızca bir reklam. Lakin çok yeterli derece hazırlanmış sinsi bir reklam. Çünkü epey gerçekçi bir taklit söz konusu. Uyanık olmayan bir kullanıcının bu oltaya yakalanması son derece mümkün gözüküyor.

Sahte siteler bir tık uzakta

Birden fazla kaynağın aktardığına nazaran bu siteden indirilen şüpheli .exe dosyası “Auto-Detect and Install Driver Updates for AMD Radeon Series Graphics and Ryzen Chipsets” üzere gerçekçi görünen bir isme de sahip. Elbette bu durum yeni bir şey değil. Günümüzde tanınan markaların resmi sitelerini neredeyse fark edilmeyecek derecede güzel bir formda taklit eden siteler mevcut. Bunlar yalnızca bir anlık dalgınlığınızdan yararlanmak istiyorlar.

 

Google halihazırda bu taklit siteyi kaldırmış durumda. Ama bu sorunun yaşandığı tek arama motoru Google değil. Örneğin Microsoft Bing’tede benzeri bir senaryo mevcut. Bunlara ek olarak Google yahut başkaları rastgele bir müdafaa yahut önleyici bir algoritma kullanmıyor üzere duruyor. Bu reklamların kaldırılmasının tek yolu şimdilik onları bildirmek üzere görünüyor. Münasebetiyle her şey yeniden son kullanıcıda bitiyor. Kendinizi korumak için şu üç adımı atabilirsiniz:
  1. Her vakit tıkladığınız ilişkinin adresini denetim edin.
  2. Sonuç listesini aşağı kaydırın.
  3. Reklam olarak etiketlenen sonuçlara tıklamayın.
Başa dön tuşu