ABD’den Çin malı drone uyarısı

Görünen o ki ABD ve Çin ortasındaki ticaret savaşı sürat kesmeden devam edecek. Huawei ile ilgili kararlar tazeliğini korurken, bugün ise Çin malı drone modelleri hakkında ikazda bulunuldu. Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, uçuş bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılabileceğini aktardı.

Üreticiye değerli bilgiler gönderiliyor

ABD’nin uyarıyı vermesinin sebebi, Çin’deki drone üreticilerine veri gönderilmesi. Gönderilen bilgilerin güvenliği bilinmediği için daha evvel belirttiğimiz üzere üçüncü şahıslarla paylaşılmasından telaş ediliyor. Bu sefer rastgele bir üreticiyi amaç alan açıklama yapılmadı.

İsim verilmese de gözler drone üreticisi dendiğinde birinci akla gelen Çin merkezli DJI’a çevrildi. Amerika ve Kanada’daki drone satışlarının yüzde 80’i DJI’a ilişkin. DJI “Teknolojilerimizin güvenilirliği ABD hükümeti tarafından onaylanmış durumda. Ayrıyeten toplanan bilgiler hakkında kullanıcılara detaylı bilgiler ve seçenekler sunuyoruz.” açıklamasında bulundu. Yani DJI tarafında sorun yok gözüküyor.

Kısacası ABD, yalnızca telekomünikasyon alanında değil, pek çok alanda Çin’in üzerine gitmeye devam ediyor. İleride ABD tarafından, Çin malı drone modelleriyle ilgili kısıtlama haberleri de gelir mi bilinmiyor. Şimdilik sadece uyarı olarak bırakıldı.

Başa dön tuşu