NASA, Mars yüzeyinde potansiyel bir su kaynağı tespit etti

Günümüzde NASA, Mars’ın yüzeyini keşfetmek ve birinci beşerli misyonlar için araştırmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda NASA’nın Curiosity keşif aracı tarafından çekilen fotoğrafları inceleyen bilim insanları, Kızıl Gezegen’de olası bir su kaynağı bulmuş olabilir. Yeni çalışmada, Mars yüzeyinde yer alan hale gibisi toprak modüllerin Opal yatakları olabileceği belirtiliyor. 

NASA, Mars’ta bir su kaynağı bulmuş olabilir

Raporlara nazaran bilim insanları, Mars’ta keşfedilen bu halelerin opal yatakları olabileceğine inanıyor. Çünkü su, opal yataklarının gelişiminde birincil bir bileşen olduğundan, Mars’ın varsayım edilenden çok daha yakın vakitte su barındırdığına ispat olabilir. Bununla birlikte NASA, Mars yüzeyinde bulunan birikintilerden alınan örnekler ile kapsamlı bir inceleme yapmayı planlıyor. 

Ayrıca opal yatakları olduğu düşünülen bu tortular, birinci olarak 2008 yılında NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı tarafından keşfedildi. Lakin bu büyük ve soluk toprak birikintilerin silika olduğuna inanılıyordu. Şimdi ise, astronotlar için bir su kaynağına işaret ediyor. Böylelikle yeni keşfin, Mars’ın kolonizasyonu için de büyük bir değer taşıdığını söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu