Türk mühendislerin geliştirdiği sürücüsüz araç İstanbul trafiğine çıkıyor

Sürücü kavramını ortadan kaldırarak yolcuları A noktasından B noktasına hiçbir insan müdahalesi olmadan ulaştırmayı hedefleyen otonom araçlar dünyanın dört bir yanında test ediliyor. 2030 yılından itibaren piyasaya sunulması ön görülen bu araçlar, atılan mühendislik adımları sayesinde Türkiye’de de test edilecek noktaya ulaştı.

Dünyanın önde gelen otomotiv mühendislik firmalarından biri olan AVL, Türkiye’deki merkezinde yaptığı mühendislik çalışmaları sonucunda geliştirilen birinci şoförsüz aracı İstanbul’da test sürüşüne hazır hale getirdi. Otonom sistemleri Türk mühendisler tarafından geliştirilen şoförsüz aracın hibrit-elektrikli bir model olduğu ve birinci olarak L2 seviyesinde testlere başlanacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, “Araçla rastgele bir kullanıcı müdahalesi olmadan otoyolda sürüş yapılabilecek. Direksiyon, hızlanma ve yavaşlama denetimi araç üzerine yüklediğimiz akıllı algoritmalar sayesinde araç tarafından yönetilecek. Tıpkı vakitte otobanda seyir halindeyken kendi kendine virajlı yollarda dahi şeridini koruyabilecek” biçiminde konuştu.

İlerleyen kademede denetim büsbütün yapay zekada olacak

İstanbul’da test edilecek şoförsüz aracın trafik kurallarına nazaran kendi suratına kendisinin karar vereceğini belirten Serkan İmpram, “Önüne çıkacak araçların suratına nazaran kendi suratını inançlı bir uzaklıktan takip edecek biçimde ayarlayabilecek. Gerektiğinde şerit değiştirme, rastgele bir sorun olduğunda aracı inançlı biçimde kenara çekmek üzere daha ileri gelişmiş işlevler eklenerek denetim yapay zekaya bırakılacak. Eklenecek yeni özelliklerle tüm kararlar, geliştirilen otonom fonksiyonlarca alınıp uygulanabilmesi sağlanacak” sözlerini kullandı.

Sürücüsüz araç dendiğinde birinci akla gelen şirketlerden biri olan Tesla, tam otonom sürüşe hakikat adım adım ilerliyor. Bu alanda epey deneyimli olan Waymo’nun şoförsüz araç sistemi de simülasyon testlerinde 16 milyar kilometreyi devirmiş durumda. Otomotiv dalındaki evrim beklediğimizden daha kısa müddette gerçekleşecek üzere görünüyor.

Başa dön tuşu