İstanbul Havalimanı’nda tomografik tarama dönemi başladı

İstanbul Havalimanı’nda, kaçakçılıkla daha faal çaba hedefiyle CT Tomografik Bagaj Tarama Sistemi kullanılmaya başlandı. Kelam konusu sistemin bir gibisi, 2017 yılından itibaren Atatürk Havalimanı’nda kullanılmaya başlanmıştı.

Tıp alanında hastalıkların teşhisi için kullanılan bilgisayarlı tomografi (CT) cihazı sayesinde yolcu valizine yerleştirilen patlayıcılar, kaçak gereçler ve havayolu güvenliğini zora sokacak tüm eserler daha kolay bir halde tespit ediliyor. Elektronik aygıtların yanı sıra sudaki bomba düzeneğini dahi tespit ediliyor.

 

Bilgisayarlı tomografi aygıtı daha süratli ve daha gerçek tarama yaptığı için yolcu akışını kıymetli ölçüde hızlandırıyor. Tarama için valizin içerisindeki dizüstü bilgisayar ve sıvı unsurların çıkarılması gerekmiyor.

İstanbul Havalimanı’na Rapiscan Systems firmasının 920CT modellerinden yerleştirildi. Bu aygıtın dokunmatik denetim paneli sayesinde valizin içeriği, kolay bir formda 360 derece döndürülerek gözlemlenebiliyor.

Kaçak unsur yutanlar tespit edilecek

Son devirde uyuşturucu kaçakçıların sıkça başvurduğu yollardan ‘yutma’ yoluyla kuryelik yapan bireyler ise beden taraması yapan yeni aygıtlar ile tespit edilecek. Yaklaşık 7 saniyelik tarama ile, yutucu kurye olarak isimlendirilen bireylerin bedenindeki kaçak eserler ortaya çıkıyor. Kuşkulu yolcular, bu aygıt ile taranacak.

Başa dön tuşu