Microsoft, 2 milyar dolarlık bulut altyapısı ihalesini kazandı

Son periyotta bulut altyapıları segmentinde ağır bir hisse kapma gayreti yaşanıyor. Amazon, Google, Microsoft üzere devler ferdi kullanıcıların yanında kurumsal müşterilerin de ilgisini çekmeye çalışıyor.

Dev ihale

Microsoft bu hafta içerisinde ABD’nin büyük operatörlerinden AT&T’nin yaklaşık 2 milyar dolarlık bulut altyapısı ihalesini kazanmayı başardı. Ünlü operatöre bulut altyapısı hizmeti sunacak olan Microsoft ayrıyeten tüm çalışanları da Office 365 platformuna transfer edecek.

İhale kapsamında AT&T operatörü tüm uygulamalarını ve çevrim içi hizmetlerini Azure bulut altyapısına taşıyacak. Ayrıyeten operatörün toplam 250 bin çalışanına büyük çoğunluğu da Office 365 platformuna geçiş yapacak.

Son devirde Microsoft’un kurumsal ihale manasında değerli avantajları oldu.  Gap, Kroger, Albertsons ve Walmart üzere firmalar hali hazırda rakibi de olan Amazon’a mali avantaj sağlamamak ismine Microsoft ile anlaştı.

Bunun yanında Microsoft ünlü operatörün tek bulut ortağı değil. AT&T bulut altyapısına geçiş kademesinde IBM teknolojilerinden de faydalanma kararı almış ve ihaleyi IBM’e vermişti.

 

Başa dön tuşu