Londra’nın meşhur elektrikli taksilerinin van versiyonu tanıtıldı

Londra’nın meşhur elektrikli taksilerini belki duymuşsunuzdur. London Electric Vehicle Company’nin (LEVC) ürettiği TX eCity ismindeki taksiler dünyanın en gelişmiş elektrikli taksileri olarak nitelendiriliyor. LEVC bu alandaki muvaffakiyetini artık de ticari sınıfa taşımaya hazırlanıyor.

Saf elektrik modunda 130, toplamda 606 km menzil 

İngiliz marka, ürettiği elektrikli taksilerin hafif ticari araç sınıfına giren van versiyonunu tanıttı. LCV adı verilen araç, elektrikli taksilerdeki e-City ismi verilen aktarma organlarının birebirini kullanıyor. Bu sistem, menzil arttırıcı olarak kullanılan Volvo kaynaklı 1.5 litre akaryakıtlı ünite, 31 kWh batarya paketi ve art aksa pozisyonlandırılmış bir elektrik motorundan meydana geliyor. Saf elektrik modunda 130 km menzile sahip olan araç, menzil arttırıcıyla birlikte toplamda 606 km yol gidebiliyor.

Şimdilerde Geely çatısı altında faaliyet gösteren şirket, yeni LCV’yi kent merkezlerinde dağıtım yapan ve günlük ortalama 160 km yol kat eden firmalar için geliştirdiklerini belirtiyor. LCV’nin saf elektrik modundayken Londra kent merkezinde uygulanan ULEZ, yani Aşırı Düşük Emisyon Bölgesi’ne rahatlıkla girebildiği için firmaların işini kolaylaştırdığı söyleniyor. Çünkü çevreyi kirleten dizel ve akaryakıtlı araçların kent merkezine girmek için 12.50 pound ödemesi gerekiyor.

800 kg yük kapasitesine sahip olan LCV’nin 2020 yılının ikinci yarısında İngiltere’de satışa sunulması planlanıyor. Daha sonra da Avrupa ülkelerinde satılmaya başlanacak.

Başa dön tuşu