Gmail’de gizli e-posta nasıl gönderilir?

2018 yılında Gmail için Gizli Modu tanıtan Google, kullanıcılara şahsî iletilerinde kullanabilecekleri yeni bir araç vermişti. Bu araç; karşılıklı e-postalara geçerlilik tarih eklemeye, alıcının içeriği kopyalamasını, diğerlerine yönlendirmesini ya da indirmesine mani olmayı sağlıyor.

25 Haziran’dan itibaren G Suite kullanıcılarının da iş e-postalarında kullanabilmeye başlayacağı özellik, tabiatıyla aktive edilecek. Gmail kullanan firmalarda yöneticiler dilerse bu özelliği kapatabilecek.

Masaüstünde ve taşınabilir Gmail uygulamasında kullanılabilen özellik, her gönderimden evvel ayarlanmaya muhtaçlık duyuyor. İşte bunu yapmanın yolu.

Tarayıcıdan bâtın e-posta göndermek

  1. Yeni bir e-posta oluşturun
  2. “Gönder” butonunun yanındaki simgeler ortasında kilit ve saat içeren ikonu bulun ve tıklayın.
  3. Bir açılır pencere, size kapalı e-posta için gerekli parametreleri ayarlama imkanı sunacak. Burada iletinizin ne kadar mühlet sonra resen silineceğini seçin.
  4. Eğer daha fazla güvenlik istiyorsanız alıcının e-postayı görebilmek için bir şifre girmesini de isteyebilirsiniz. Bu şifre, alıcının cep telefonuna ileti olarak gönderilecek.
  5. E-postanızın altına eklenecek bir bildirim, gönderinin zımnî olduğunu, görülebilecek son tarihi ve düzenleme butonunu içerecek.

Mobilden bâtın e-posta göndermek

Temel olarak prosedür tıpkı olsa da menüler mobilde farklı yerlerde bulunuyor. Aşağıdaki adımlar, hem iOS hem de Android için tıpkı.
  1. Yeni bir e-posta oluşturun
  2. Sağ üst köşede yer alan üç noktalı menüyü açın ve “Gizli mod” seçeneğine dokunun.
  3. Tıpkı tarayıcıdaki üzere burada da geçerlilik tarihini ve şifre kodu seçeneğini ayarlayabilirsiniz.
  4. Ayarlamaları tamamladıktan sonra tekrar e-postanızın sonunda bir pencere oluşacak ve ayarları değiştirmek için bir buton içerecek. Tıpkı pencere, e-postanın son geçerlilik tarihini de gösterecek.

Başa dön tuşu