Çocukların gizliliğini ihlal ettiği için YouTube’a tazminat cezası

Son yıllarda YouTube platformuna yönelik çocuk kullanıcıların kapalılığı ve uygunsuz içerikler konusunda sayısız tenkit yöneltiliyor. Bunların kimileri ise soruşturmaya dönüşüyor. Kapalılık ile ilgili son soruşturmadan ceza çıktı.

Kanun ihlali

Washington Post tarafından kaynaklara dayandırılan bilgilere göre COPPA olarak bilinen Çocukların Çevrim İçi Kapalılığını Müdafaa Kanunu’na muhalif hareket ettiği tespit edilen YouTube ve münasebetiyle Google para cezasına çarptırıldı.

COPPA normalde 13 yaş altındaki çocuk kullanıcıların bilgilerinin toplanmasını ve maksat reklamlar gösterilmesini katiyen yasaklıyor. YouTube’un 13 yaş altındaki kullanıcıların bilgilerini toplama konusunda kanunu ihlal ettiği tabir ediliyor.

Kaynaklar bilinmeyen kalmak istediği için net bilgiler yok fakat birkaç milyon yahut birkaç on milyon dolar civarında tazminat cezasının verildiği tabir ediliyor. Karar 2 Demokrat üyenin ret oyuna karşılık 3 Cumhuriyetçi üyenin kabul oyu ile alındı.

Ceza çok da büyük bir ölçü değil lakin bundan sonra tıpkı davranışı gösteren öbür platformlar için de kıyas olabilir. Başka taraftan Facebook’un aldığı 5 milyar dolarlık cezanın benzerine de altyapı oluşturabilir.

 

Başa dön tuşu