Apple evrensel güvenli giriş özelliğini duyurdu

Bugün sitelere yahut uygulamalara daima kullanıcı ismi ve şifre yazmak istemeyenler için çeşitli alternatifler var. Şifre saklama tahlilleri bunların başında gelirken Facebook yahut Google gibi bir internet hesabınızla giriş yapmak çok daha yaygın kullanılıyor. Artık bunların ortasına Apple da katıldı.

Gizlilik odaklı

WWDC 2019 konferansında duyurulan yeni Apple giriş özelliği uyumlu uygulamalarda Apple kimliğinizi kullanarak giriş yapmanızı sağlıyor. Özellik Facebook, Twitter gibi öteki tahlillere benzese de Apple kullanıcı bilgilerinin saklılığı konusuna vurgu yapıyor.

Apple giriş özelliği kullanıcıların email adresi ve başka hassas bilgilerini bahse husus platform ile paylaşmama seçeneğini sunuyor. Kullanıcılar isterlerse email adresi üzere datalarını giriş yaparken gizleyebiliyor. Bu seçenekte uygulama kullanıcı anonim bir email adresi ile görüyor.

iOS 13 işletim sisteminin bir kesimi olan Apple üniversal girişi için uygulamaların da takviye vermesi gerekiyor. Uygulamalar çoklukla kullanıcı datalarına bayıldığı için Apple’ın inançlı giriş tahlilini tercih eder mi bilinmez.

 

Başa dön tuşu