LightSail 2 Dünya’ya ilk fotoğrafları gönderdi!

Planetary Society tarafından geliştirilen solar yelkenli uydu “Light Sail 2”, yörüngeden çektiği birinci fotoğrafları Dünya’ya yolladı. 

LightSail 2 Dünya’ya birinci fotoğrafları gönderdi!

Uydunun, yelken fonksiyonu gören kanatları sayesinde Güneş ışığındaki fotonların itiş gücüyle Dünya yörüngesini katetmesi amaçlanıyor. 

Merkezi ABD’nin California eyaletinde bulunan bilim cemiyeti Planetary Society, 25 Haziran’da uzaya gönderilen Light Sail 2 uydusunun Dünya’yla birinci ilişkisini yaptığı ve yörüngeden çektiği fotoğrafları gönderdiğini bildirdi.

Cemiyet, Light Sail 2’nin kameraları tarafından kaydedilen, yörüngedeki gün batımı sırasında, Dünya’nın Güneş’ten gelen ışık huzmeleri ortasından silüet olarak görüldüğü bir fotoğrafı paylaştı.

Cemiyet ayrıyeten uydunun yörüngedeki pozisyonunun canlı olarak izlenmesini ve üzerindeki iki balık gözü mercekli kameranın kaydettiği manzaralara çevrimiçi erişebilmesini sağlayacak bir internet uygulamasını hizmete sunduklarını duyurdu.

Yaklaşık 5 kilogram yükünde ve somun ekmek büyüklüğündeki uydunun, sonraki kademede, alüminyum folyoya benzeri hafif ve ışığı yansıtan materyalden yapılmış kanatlarını açıp, tıpkı bir yelkenlinin rüzgar gücüyle yol alması üzere, Güneş ışınlarıyla yayılan fotonların itiş gücüyle Dünya yörüngesini katetmesi hedefleniyor.

Light Sail 2’nin dört modülden oluşan solar kanatları açıldığında uydu, kare halinde ve boks ringi genişliğinde bir solar yüzeye dönüşüyor.

Proje yöneticileri uydunun birkaç gün içinde form dönüşümünü tamamlayarak yörünge yolcuğuna başlamasını öngörüyor.

Başa dön tuşu