Kansere iki farklı ilaçla saldıran bilim insanları, şaşırtıcı sonuçlar elde etti

Çağımızın vebası olarak görülen kanser hastalığı ile gayret sürat kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda neredeyse her gün yeni haberler duyduğumuz kanserle gayret konusunda bir gelişme daha yaşandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde vazifeli bilim insanları, kanserle çaba etmek için geliştirilen bir değil lakin iki farklı tipte ilacı birleştirerek hastalığa karşı verilen savaşta yüzleri güldürecek sonuçlar elde etmeyi başardılar.

Bilim insanları yürüttükleri çalışmada PLK1 inhibitörleri ve TH588 adı verilen kanser ilaçlarını kullanmışlar. PLK1 inhibitörleri, mitoz bölünmeye müdahale ederek kanserli hücrelerin bölünüp çoğalmasını engellemeye çalışıyor. Lakin ilaç yan tesir olarak ise hücrelerde oksidatif gerilime yol açıyor.

 

Tam bu noktada ise araştırmacıların aklına bir fikir gelmiş. PLK1 inhibitörlerinin kanserle daha faal bir biçimde mücadele edebilmesi için ilacı, hücrelerin oksidatif gerilime müdahale etmelerini engelleyecek öbür bir ilaçla birleştirmek fikrinden yola çıkan MIT araştırmacılarının imdadına TH588 isimli ilaç yetişmiş.

Mitoz bölünmeye uğrayan olağan hücre (üstte). İkili ilaçlarla bölünme süreci sekteye uğratılan kanserli hücreler (altta).

Araştırmacılar, iki ilacın bir ortada kullanıldığı testlerde elde edilen sonuçlar sonucunda kanserli hücreleri ortadan kaldırmak için ilaç dozunun önemli oranda azaltılabileceğini tespit etmişler. Olağan dozun onda birinin kullanıldığı senaryolarda sonuçlar eskisine misal formda çıkmış.

Farklı yararlar da tespit edildi 

Ancak kıssanın burada bitmediğini hatırlatmamız lazım. İlaçların aktifliğini incelemeye karar veren araştırmacılar, TH588’in aslında PLK1 inhibitörü ile aynı düşmanı yani hücre bölünmesini amaç aldığını tespit etmiş. Elde edilen bulgular sonucunda ilaçların yalnızca tümörlere odaklandığı ve sağlıklı hücrelere dokunmadığı tespitinin araştırmacılarda sürpriz tesiri yaptığı belirtiliyor.

Bahsi geçen ilaçların halihazırda kullanımda olduğunu hatırlatan çalışmanın grup önderi Michael Yaffe yaptığı açıklamada, “Araştırmada elde ettiğimiz sonuçlar, hastalara tedavi formülü olarak dönebilme ihtimalini barındırıyor.” tabirlerini kullanmış.

Başa dön tuşu