Kuo açıkladı: Mac mini’nin tasarımı yakın zamanda değişmeyecek

Apple bu hafta büyük bir sürpriz yaparak M2 Pro ve M2 Max işlemcili yeni eserlerini tanıttı. Duyurulardan en çok dikkat çeken aile MacBook Pro olsa da Mac küçük de değerli bir güncellemeye kavuştu. En son standart M1 işlemcisi ile güncellenen Mac küçük, uzun bir mühlet sonra yeni güncellemesine kavuştu.

Mac mini’nin tasarımı neden değişmiyor?

Apple’ın M2 ve M2 Pro işlemcili yeni Mac küçük modelleri, uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Lakin aygıtlar, Apple’ın 2010 yılında tanıttığı Mac küçük ile çabucak hemen aynı tasarıma sahip. 2020 yılında firmanın İntel işlemcilerini bırakması ile Mac mini’nin daha küçük bir dizayna sahip olacağı düşünülmüştü fakat Apple, Mac mini’nin ufak bileşenlerine karşın hala tıpkı tasarımı kullanıyor. Pekala lakin neden?

Fiyatı düşük tutmak için olabilir

Apple’a yakın kaynakları ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo, Mac mini’nin tasarımı hakkında konuştu. Kuo’ya nazaran Apple, yakın vakitte eserin dizaynında bir değişikliğe gitmeyecek. Hatta 2024 yılında tanıtılacak olan Mac küçük da şimdiki ile tıpkı tasarım anlayışını sergileyecek. Kuo’ya nazaran bu durumun sebebi aygıtın fiyatını uygun tutmak. Apple’ın Mac küçük için yeni bir tasarım anlayışına geçmesi, yüksek maliyetli Ar-Ge yatırımlarına sebep olacaktır ve Apple, aygıtın fiyatını uygun tutmak istediği için bu yolu tercih etmiyor. M2 işlemcili Mac küçük, 599 dolarlık fiyatı ile M1 işlemcili modelin çıkışından bile daha ucuz olarak dikkat çekiyor. Bakalım Apple, 2024 sonrasında Mac küçük ailesinde bir değişikliğe gidecek mi. 

Başa dön tuşu