Apple, şimdi de Rusya tarafından para cezasına çarptırıldı

Geçtiğimiz Aralık ayında Japonya tarafından 105 milyon dolarlık para cezasına çarptırılan Apple, aldığı cezalar ile gündemde kalmaya devam ediyor. Cuppertino devi artık de, Rusya’da başkan pozisyonunu berbata kullandığı gerekçesiyle 1,2 milyar ruble (17,4 milyon dolar) ödeyecek.

Apple, geliştiricileri kısıtlamakla suçlanıyor

Bilindiği üzere Apple, rekabete muhalif uygulamaları nedeniyle birçok davaya bahis oldu. Bununla birlikte Ekim 2021’de başlatılan soruşturma kapsamında Rusya’nın federal Anti-Tekel Servisi (FAS), Apple’ın uygulama mağazası siyasetleri ile rekabet yasasını ihlal ettiğini öne sürmüştü. Günümüze kadar devam eden davada ise sonuncu karar verildi. 

Bugün yapılan açıklamada FAS, “iOS uygulama geliştiricilerinin, müşterilere uygulama içindeki üçüncü taraf ödeme formülleri hakkında bilgi vermemesi için Apple tarafından kısıtlandığını” söyledi. Bu bağlamda kullanıcılara tek bir ödeme formülü sunulduğunu belirten kurul, şirkete 1,2 milyar ruble (17,4 milyon dolar) para cezası verdi.

Alınan karara şimdi Apple cephesinden bir karşılık gelmedi. Lakin Cuppertino devi, ABD ve AB’de başlatılan davalar sonucunda, App Store kısıtlamalarını kaldırmak ve geliştiricilerin alternatif ödeme sistemlerini kullanmasına müsaade vermek zorunda kaldı. Bildirilenlere nazaran Apple’ın cezayı iki ay içinde ödemesi gerekecek. 

Başa dön tuşu