%100 elektrikli offroad araçlarının rekabet edeceği yepyeni bir yarış serisi geliyor

%100 elektrikli yarış arabalarının kıyasıya rekabetine sahne olan Formula E’nin offroad versiyonu olarak nitelendirilen yeni bir yarış serisi geliyor. Kelam konusu yarış serisinde özel imal elektrikli SUV modellerinin dünyanın en güçlü rotalarındaki rekabetine şahit olacağız.

Extreme E ismi verilen şampiyonanın tanıtımı Goodwood Sürat Festivali’nde Odyssey 21 isimli prototip araçla birlikte yapıldı. Odyssey 21, Extreme E’de yarışacak araçların bir ön gösterimi olarak Goodwood zirvesini tırmandı. Yapılan açıklamada araçtaki şasinin Spark Racing Technology, batarya paketinin ise Williams Advanced Engineering tarafından geliştirildiği belirtildi. Extreme E’de yarışacak kadroların bu şasi ve bataryayı kullanmak zorunda olduğu, başka alanlarda (motor ve gövde gibi) özelleştirme yapabileceği tabir edildi.

Gelelim Odyssey 21’in açıklanan özelliklerine. Niyobyum destekli çelik alaşım şasi üzerine oturtulan araç, yükseltilmiş süspansiyonu ve Continental imzalı offroad lastikleriyle dikkat çekiyor. 4.3 metre uzunluğa, 1.8 metre yüksekliğe ve 2.2 metre genişliğe sahip olan aracın yükü da 1,632 kilogram. Yani bir Formula E aracının neredeyse iki katı yüke sahip. Şimdi bir prototip olan Odyssey 21’in kaputu altında 550 beygir güç üreten elektrik motoru kullanılıyor. Araç bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor.

Extreme E Şampiyonası için prototip testlerinin Eylül ayında başlayacağı belirtildi. Spark Racing Technology’nin önümüzdeki Mart ayında 12 araç teslim etmesiyle birlikte de küme testlerine başlanacak. Extreme E yarış serisinin 2021 yılında başlayacağı da gelen bilgiler ortasında.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu