Rekabet Kurumu, BKM Express’in kapatılmasına karar verdi

Türkiye’nin dijital cüzdanı olarak lanse edilen BKM Express, internette güvenli ve süratli alışveriş için Bankalar Arakası Kart Merkezi A.Ş. tarafından hayata geçirilmişti. Rekabet Kurumu, BKM Express hizmetinin sonlandırılmasına karar verdi.

Gerekçeli karar akabinde 60 gün müddet verilecek

2012 yılında çıkış yapan BKM Express, içerisine kartınızı kaydettiğiniz bir çevrimiçi cüzdan mantığıyla işliyordu. Rekabet Kurumu tarafından gerekçeli kararın bildiri edilmesinin akabinde 60 gün içinde BKM Express hizmetinin sonlandırılmasına karar verildi. Kararla ilgili ayrıntılar şimdilik bilinmeyen. Fakat bu bağlantıda ayrıntılarını okuyabileceğiniz üzere, bugüne kadar Rekabet heyeti tarafından BKM Express’e özel muafiyet verildiği, ödeme sistemleri piyasası gelişince de bu muafiyetin kaldırıldığı söyleniyor.

Bankalar ile birliktelik yaparak kart verisi saklama hizmeti sunan BKM Express’e verilen muafiyetin, ekonomik ve teknik gelişmelere sebep olacağı düşünülmüş. Daha sonrasında kart verisi saklama hizmetlerindeki rekabet ortamının gelişmesiyle birlikte bu muafiyetin kaldırılmasına karar veriliyor. En azından birinci kanılar bu istikamette. Rekabet Kurumu yahut Bankalar Ortası Kart Merkezi tarafından resmi bir açıklama yapılırsa husus hakkındaki güncellemeleri anında sizlere aktaracağız.

Sonuç olarak BKM Express hizmeti sonlanıyor. Üye iş yerlerinin akıbeti üzere mevzular da şimdilik belgisiz. İnternette inançlı alışveriş hizmeti sunan BKM Express’in kapatılması kullanıcılarını da üzecektir. Rekabet Kurumu tarafından paylaşılan kararın tamamı şu halde;

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. unsurunda yer alan şartları sağlamaması nedeniyle kelam konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Heyetinin 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. unsuru çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırmasına karar verildi.

Başa dön tuşu