Apple AirPods 2 satışları ilk etapta beklentilerin altında kaldı

AirPods modeli ile birlikte gerçek kablosuz kulaklık olarak isimlendirilen sınıfa hareket getiren Apple kısa müddette de büyük bir hakimiyet elde etmeyi muvaffakiyet. Geçtiğimiz aylarda AirPods 2 modeli sessiz sedasız piyasaya çıktı lakin tesirli olamadı.

Pazarın hâkimi Apple

Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmaya nazaran yılın birinci çeyreğinde gerçek kablosuz kulaklık sınıfı 17.5 milyon satış sayısına ulaştı. Geçen yılın son çeyreğinde nazaran yüzde 40 civarında bir artış olduğu söz ediliyor.

Ürün olarak birinci kuşak AirPods yüzde 50 üzerinde bir satış yaptı. Bununla birlikte AirPods 2 modeli kayda kıymet bir ilerleme sağlayamadı. 20 Mart tarihine piyasaya çıktığı için fazla bir vakti yoktu fakat yeniden de bir hareket oluşturamadı. Uzmanlar yeni neslil beklentisi olmasına rağmen birinci kuşak AirPods’a ilginin yüksek olduğunu tabir ediyor.

Bu sınıfta Samsung Galaxy Buds yüzde 10 civarında bir satış oranı elde etmiş. Jabra Seçkine Active 65t hemen gerisinden yüzde 8 civarında bir oranla geliyor. Birinci 10 sırada Google üzere pek çok devin eseri kendisine yer bulamamış. Genelde ses pazarının kıdemli oyuncuları Bose ve JBL üzere markalar daha çok satış yapıyor.

AirPods 2 modeli daha verimli W1 ses yongası, Siri takviyesi, kablosuz şarjlı koruma üzere artı özelliklerle gelmiş ve beklentileri yükseltmişti. Yılın ikinci çeyreğinde eserin ne kadar satış yapacağı merak konusu.

 

Başa dön tuşu