Hyundai’de bir ilk: Koreli üretici çift katlı elektrikli otobüsünü tanıttı

Pek çoğumuzun arabalarıyla tanıtığı Hyundai, aslında uzun vakittir otobüs pazarının da değerli temsilcilerinden biri. Hatta hatırlarsanız bir vakitler şirketin Aero CITY-540 modelini ülkemizdeki toplu taşıma araçları ortasında görmek mümkündü.

Son yıllarda öbür pek çok marka gibi CO2 emisyonlarını düşürmeye çalışan Güney Koreli üretici, artık de markanın birinci çift katlı elektrikli otobüsünü görücüye çıkardı. Hyundai’nin elektrikli otobüsünde 384 kWh’lık sıvı soğutmalı polimer batarya paketi bulunuyor. Çift katlı otobüs bu devasa batarya paketi sayesinde tek şarjla 300 km yol alabiliyor. Hyundai, kelam konusu bataryanın 72 dakika üzere kısa bir müddette tam doluma ulaşabildiğini söylüyor.

Hyundai’nin çift katlı elektrikli otobüsündeki batarya paketi, 321 beygirlik elektrik motoruna güç sağlıyor. Kent içi toplu taşımada konforlu bir seyahat sunması ismine bağımsız süspansiyon sistemiyle donatılan otobüsün en gerideki aksında yönlendirme sistemi bulunuyor. Bu çeşit otobüslerde gördüğümüz bu özellik sayesinde sağa ve sola birkaç derece dönebilen tekerlekler otobüsün hareket kabiliyetine değerli ölçüde katkı sağlıyor.

Koreli üreticinin sıfır emisyonlu otobüsü 12.9 metre uzunluğa, 4 metre yüksekliğe ve 70 seyahat oturma kapasitesine sahip. Koltukların 11 tanesi alt kata, geriye kalan 59 tanesi de üst kata yerleştirilmiş. Yere epey yakın olan tabanı sayesinde iniş ve binişlerde kolay erişim sağlayan otobüsün kapılarında da otomatik açılan rampalar mevcut. Bu sayede engelli yolcuların da rahat etmesi sağlanmış.

Hyundai’nin elektrikli otobüsünde Ön Çarpışma Asistanı ve Şerit Takip Asistanı üzere gelişmiş güvenlik teknolojilerinin de standart olduğu söyleniyor. Kelam konusu otobüs, Kore’deki Altyapı ve Transfer Teknolojileri Fuarı’nda sergileniyor.

Başa dön tuşu