121 yaşındaki elektrikli araç ABD’de açık artırma ile satılacak

Son yıllarda popülerliği gitgide artan elektrikli araç teknolojisi kulağa yeni bir kavram üzere gelebilir. Ancak elektrikli araçların geçmişi bundan çok daha eskiye, 1800’lü yılların başına kadar uzanıyor. 1898 model Riker Electric de tarihteki birinci elektrikli araçlardan bir tanesi ve yakın vakitte düzenlenecek bir açık artırma ile satılacak.

Andrew L. Riker tarafından geliştirilen aracı özel kılan sırf elektrikli olması değil. 121 yaşındaki Riker Electric birebir vakitte şimdiye dek hayatta kalan en eski araçlardan biri. Hayatta kalan diyoruz, zira rastgele bir onarım görmeden özgünlüğünü koruyan araç bu kadar yıla karşın hala çalışır vaziyette. Kelam konusu aracın 65 km/s hıza çıkabildiği ve 80 km menzile sahip olduğu söyleniyor.

Bazı müzayedecilerin “şimdiye dek üretilen en değerli elektrikli araç” olarak nitelendirdiği Riker Electric, Amerika’daki birinci otomobil yarışlarının üçünü üst üste kazanarak esaslı geçmişine şampiyonluk da eklemiş. Ayrıyeten 1900 yılında düzenlenen Paris Memleketler arası Sergisi’nde birinci hibrit araç olan Lohner Porsche ile sergilenmiş. Bu stantta bir eserin o yıllarda alabileceği en kıymetli ödül olan Altın Madalya’yı almış.

Riker Electric üzerindeki orjinal plakanın Amerika’da tescillenen birinci plaka olduğu da gelen bilgiler ortasında. Bu plakadaki A.L.R harfleri Andrew L. Riker’in baş harflerinden oluşuyor. 15 Ağustos’ta Monterey’de açık artırmaya çıkarılacak aracın koleksiyonerlerden ağır ilgi görmesi bekleniyor.

Foto Galeri | 13 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu