Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

Günümüzde birçok dalda kullanılan robotlar, yapay zeka teknolojileriyle birleştirildiğinde ortaya epey başarılı işler çıkabiliyor. Fakat yapay zekalı robotlar, gelecekte yalnızca günlük hayatta kullanılmak için üretilmeyecek. Güney Kore kuş, yılan, deniz yaratıkları ve kimi böcekleri taklit eden yeni kuşak savaş robotları üzerinde çalışıyor.

Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

Güney Kore’de ordu için silah sistemleri tedariği üzerinde çalışan Savunma Programı DAPA (The Defence Acquisition Programme Administration), ülkenin silahlı kuvvetlerine takviye olacak ‘’biomimetrics’’ ismi verilen projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu.

Projede gerçek yaratıklardan ilhamla üretilecek ‘’biobot’’ ismi verilen robotlar yer alıyor. 2024 yılına kadar bitirilmesi öngörülen proje dahilinde üretilecek robotlar sadece askeri operasyonlara değil, arama/kurtarma çalışmalarına da takviye verecek kapasitede olacak. Kuş-benzeri android’ler ve yüzen robotlar mevzi gözetleme misyonunu üstlenecek, minyatür mekanik aletler düşmanın hareketleriyle ilgili bilgi toplayacak ve yılanımsı robotlar da yasak bölgelere sızabilecek formda tasarlanıyor. Asya ülkesinin bu atağı askeriyeyi ve robot teknolojisini temelden değiştirebilecek bir güce sahip.

Ülkede zarurî askerliğe yansılar çoğalıyor

Güney Kore ordusunun savunma stratejisinde giderek daha fazla teknolojiye değer vermesinin sebeplerinin en başında, ülkedeki doğum oranının düşmesi geliyor. Bunun yanı sıra ülkede zorunlu askerliğe karşı çıkanların sayısında da bir artış olduğu gözlemleniyor. Vicdani retçilerin yanı sıra, askere gitmek istemeyenler ruhsal bir rahatsızlıkları olduğunu söyleyerek ya da bilerek kilo alarak çürük raporu alıyorlar. Zarurî askerlik mühletinin 21 ay ila 24 ay ortasında değiştiği Güney Kore ordusunda hala yaklaşık 600.000 asker misyon yaptığını ayrıyeten hatırlatalım.

Başa dön tuşu