Gaziantep’te Yepyeni Bir Bilim Merkezi Açıldı

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi’nin resmî açılışı gerçekleşti. Merkez, bilim ve teknolojiye ilgi duyan gençlerin projeleri için araştırma ve geliştirme süreçlerine destek olacak bir alan yaratmayı hedefliyor.

Yapımına 2020 yılında başlanan ve bir süredir de ziyaretçilerini ağırlayan Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ve Gaziantep Büyükşehir Büyükşehir Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleşti. 

Merkez temel bilimler, teknoloji ve yapay zeka, uzay ve havacılık ile enerji ve ekoloji olmak üzere dört ana tema üzerine kurulu. Bu dört ana temaya yoğunlaşan sergi alanlarının yanında merkezde yer alan Teknogaraj, ulusal ve uluslararası teknoloji yarışmalarına hazırlanan gençlerin atölye ihtiyaçlatını karşılamak üzere düzenlenmiş durumda. Gençlerin projelerinde ihtiyaç duyacakları araç, gereç ve teçhizatlar da ortak alanda kullanıma sunuluyor.

Kalıcı ve geçici sergi alanlarında bilim ve teknolojiyi öğreten alanlar yaratılıyor;

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi

Merkezde bulunan ‘Temel Bilimler’ bölümünde ziyaretçilere matematik, fizik, kimya ve biyoloji üzerine kurulmuş 43 kalıcı sergi alanı sunuluyor. ‘Uzay ve Havacılık’ bölümünde ise Ay’da yürüyüş deneyiminden uydu ve uzay araçlarının çalışma mekaniklerinin anlatıldığı sergi alanlarına kadar pek çok uygulama bulunuyor.

Merkezde aynı zamanda küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik geniş bir sergi alanı ile güncel teknolojik gelişmelere yönelik ‘Yapay Zeka ve Dijital Yaşam’ bölümü de yer alıyor. 

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi

Tüm bunlara ek olarak merkez ortak alanlara, atölyelere ve araştırma ve inovasyon alanlarına ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerin ve gençlerin bu alanlara ilgilerini artırmak ve projelerine destek sağlamak üzere hizmet veren merkez, ziyaretçilerini bekliyor.

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi’nin videosunu buradan izleyebilirsiniz;

#işbirliği

Başa dön tuşu