Öğrencilerin yaptığı bir roket, 100 km. yüksekliğe ulaştı

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) öğrencilerinden oluşan bir takımın ürettiği ve Traveler IV adı verilen yaklaşık 4 metre uzunluğunda bir roket, dünyada bir birincisi başararak 100 km yüksekliğe ulaştı.

Dünya’nın atmosferi ile dış uzay ortasındaki hudut olarak kabul edilen Karman çizgisini geçen birinci öğrenci tasarımı ve imali roket olan i Traveler IV ‘e emsal roketler yapmak için farklı üniversitelerinde gayret verdiği belirtiliyor. Fakat USC öğrencileri bu yüksekliğe çıkabilen birinci küme olmuş.

 

5,1 Mach (yaklaşık 6,300 km/s) sürate ulaşmasını müteakip Dünya’ya hakikat düşüşe geçen roketin suratının iki paraşüt marifetiyle azaltıldığı ve bu sayede roketin nispeten sağlam bir halde Dünya yüzeyine indiği söz ediliyor.

 

Katı yakıt kullanılarak fırlatılan rokette, tek düzey roket tasarımı baz alınmış. Bilindiği üzere çok düzeyli dizayna sahip roketler; yörüngeye ulaşmak için uçuş esnasında birbirlerinden ayrılarak, uzay ortamı için tasarlanmış iticilerini ateşliyorlar.

Bir sonraki maksat: Sıvı yakıtlı roket 

Traveler IV’ün uçuşu esnasında problemlerle da karşılaşılmış. Üniversite grubu, roket ucunun iç kısmında oluşan hasar nedeniyle uçuş güzergâhında hatalar tespit etmiş.

 

USC takımı, bir sonraki uçuş için daha fazla güç üretebilen ve yük taşıyabilen sıvı yakıtlı roket tasarlamak istediklerini belirtmişler.

 

Başa dön tuşu