Apple, dokunmatik ve OLED ekranlı MacBook Pro üzerinde çalışıyor

Bloomberg’den Mark Gurman’ın bir raporuna nazaran Apple, dokunmatik ekranlı Mac’ler üzerinde çalışıyor. Aygıtların hakikaten piyasaya çıkıp çıkmayacağı bilinmeyen olsa da Gurman, bir tweet’te 2025’te dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro görebileceğimizi söylüyor.

Mac’ler dokunmatik OLED ile gelebilir

Raporda ayrıyeten ekranların şu anda 14 ve 16 inçlik modellerde bulunan Küçük LED ekranların tersine OLED teknolojisini kullanabileceğine dikkat çekiliyor. Mevcut Mac’lerde LCD’lerin bulunduğunu iPhone’larda (iPhone SE hariç) ve Apple Watch’larda OLED ekranlar kullanıldığını belirtelim.

Rapora nazaran, mühendislerin “aktif olarak dahil olduğu” proje, nispeten erken basamaklarda görünüyor. Gurman, dokunmatik ekranlı Mac’leri piyasaya sürmek için en son bir plan olmadığını ve planların her vakit değişebileceğini söylüyor. Öte yandan Steve Jobs , iPad’i duyururken “ergonomi açısından berbat” olduklarını söyleyerek, dokunmatik ekranlı bilgisayarları eleştirmişti. Elbette ortadan uzun yıllar geçti ve günümüzde durum artık o denli değil.

MacOS’un elden geçirilmesi gerekiyor

Apple, dizüstü bilgisayarlara dokunmatik ekranlar eklemek yerine, 2016’dan itibaren Mac’ler için Touch Bar özelliğini getirdi ve 2021’de tekrar tasarlanmış 14 ve 16 inç MacBook Pro’ların piyasaya sürülmesiyle bu özelliği evreli olarak kaldırmaya başladı. Tüm bunların yanında şayet MacBook Pro’larda dokunmatik ekran bulunacaksa MacOS’un önemli bir revizyondan geçmesi gerekecek.

Başa dön tuşu