Facebook 5 milyar dolarlık cezaya razı oldu

Geçtiğimiz yıl Cambridge Analytica tahlil şirketinin yüz milyona yakın Facebook kullanıcısının datalarına erişim sağladığı ve elde ettiği datalarla seçimleri manipüle ettiği argümanları gündeme bomba üzere düşmüştü. O günden bu yana pek çok dava ile uğraşan Facebook, Federal Ticaret Komisyonu ile devam eden ceza pazarlığında tarihi bir sayıya razı oldu.

Tarihi ceza

Yılın birinci aylarında başlayan Komite soruşturması Facebook’u hayli köşeye sıkıştırmıştı. Kamuoyu baskısı da işin içine eklenince toplumsal medya devi için uzlaşıdan diğer yol kalmamıştı. Komite toplumsal ağ devi ile 5 milyar dolar tazminat konusunda anlaştı ve 3’e karşı iki oyla ceza kabul edildi.

Bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en büyük ceza olarak kabul edilen 5 milyar dolar için Facebook esasen daha evvelden razı olmuştu. Şirketin yılın birinci çeyrek raporlarında bu periyot için 5 milyar dolar civarında bir maliyet olacağı gündeme gelmişti.

Pek çok otorite verilen cezanın Facebook için çok büyük olmadığını belirtiyor fakat ferdî bilgilerin saklılığına kıymet vermek ve korumak artık çok daha değerli hale geldi. Bu bakımdan önümüzdeki periyotta bu hususta daha önemli adımlar atılacaktır.

 

Başa dön tuşu