Snapchat, gönderilerde şarkıların kullanılması için lisans anlaşmaları yapacak

Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Warner Music Group ile şu an için müzik lisanslama çalışmaları yürüten Snap, Snapchat kullanıcılarının gönderilerinde bu müziklerden faydalanmasını hedefliyor.
Bu lisans mutabakatları, teknoloji firmalarının gitgide müziği kendi tecrübelerinin bir modülü hâline getirmesinin işareti olacak. Kısa formatlı görüntülerde tecrübenin çekirdeğinde yer alan müzikler, toplumsal medya platformlarının cümbüş dalına geçişini de hızlandırdı. Bunlara bir örnek olarak verilebilecek Lil Nas X’in “Old Town Road” müziği, birinci olarak TikTok’ta bir göğüs olarak çıkmıştı. Müzik, Billboard Top 100’de birkaç hafta boyunca birinci sırada kaldı.
Benzer yola daha evvel de girmiş olan Facebook, üç büyük müzik kayıt firmasıyla 2018 yılında mutabakat yaparak içeriklerini Facebook, Instagram, Messenger, Oculus üzere platformlarında kullanma hakkı elde etmişti. Firma bu lisansı kullanarak Lip Sync Live özelliğini piyasaya sürmüştü lakin asıl tutan uygulama bildiğiniz üzere TikTok oldu.

Snapchat’in teşebbüsü, TikTok ile emsal özellikleri platformda kullanabilmeyi sağlayacak ama birebir ölçekte olacağından emin değiliz. Zorluklar içinde yüzmeye devam eden Snapchat bu yolla kurtulacak mı sorusunun karşılığı ise gelecekte gizli.

Başa dön tuşu