Deutsche Bank: “Agresif merkez bankaları Bitcoin’i daha çekici yapıyor”

Deutsche Bank‘tan Jim Reid, verdiği bir röportajda; ABD merkez bankası tarafından düşürülen potansiyel faiz oranı, Bitcoin’in yükselişinin sebeplerinden biri açıklamasında bulundu.

Deutsche Bank‘ın global temel kredi stratejisi lideri Reid, şunları belirtti: “Merkez bankaları bu kadar agresif olursa, alternatif para üniteleri biraz daha cazip olmaya başlar.”

Reid, ABD merkez bankasının mevcut ekonomik belirsizlik ve enflasyon riskleri ortasında bir faiz indirimi yapmak istediğini söyleyen FED lideri Jerome Powell’ın yakın tarihli bir konuşmasına atıfta bulundu. Bu açıklama sonrasında dolar, dün birtakım para para üniteleri karşısında gerilemişti.

Bu ortada Bitcoin, 12,000 doların üzerine çıkarak yıl içerisindeki yeni rekorunu kırmış ve piyasa dominasyonunu %60’a çıkarmış vaziyette.

 

Reid ayrıyeten, kripto para piyasasındaki genel yükselmenin Facebook’un çıkartacağı kripto para ünitesi olan Libra’ya kısmen” dayalı olduğunu söyledi. Libra tanıtılırken Bitcoin 9,000 dolar bandındaydı.

Reid, 2017’deki “kripto mevsiminin” akabinde Bitcoin gibi dijital para ünitelerinin prestiji paraların yerini alacağını belirten bir açıklama yapmıştı.

Her ne kadar “agresif” davranmak olarak nitelendirilse de ABD merkez bankası, faiz indirimleri konusunda yalnız değil. Geçtiğimiz haftalarda, Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi de yeni faiz indirimlerine işaret etti.

Başa dön tuşu