Rivian, eskiyen elektrikli araç pillerini Porto Riko’da güneş enerjisi için kullanacak

Pil teknolojisini ileri taşıyan firmalardan olan Rivian, Amerikan pazarı için birinci elektrikli pick-up modelini piyasaya sürmeye hazırlanırken çok sayıda prototipten yararlandı. Bu prototiplerde yer alan piller, açıklanana nazaran çöpe gitmek yerine Porto Riko’da güneş gücünü depolamak için kullanılacak.
Geliştirme sürecindeki araçlarından çıkarılan 135kWh kapasiteli pilleri Adjuntas kentinde kullanacak Rivian, elektrik kesintilerinde çekirdek bölgelerin gücünü müdafaasını sağlayacak. Maria Kasırgası ile 2017 yılında önemli hasar alan bölgede kesintiler çok sık yaşanıyor. Güç depolama sistemi kesinti dışındaki durumlarda ise bölgedekilerin elektrik masraflarını azaltacak.

Daha evvel farklı firmalar da emsal formda kullanılmış elektrikli araç pillerini gerekli bölgelerde elektrik depolama için halkın faydasına sunmuştu. Bunların en büyük örneklerinden biri Renault’un Portekiz’de bir adayı büsbütün rüzgar gücü ve geri dönüştürülmüş pillerle ayakta tutması ve başkası ise Nissan’ın sokak lambalarına eski piller takarak kent aydınlatmasını her vakit sürdürmesi olarak sıralanabilir.

Başa dön tuşu