Dünya 2000 göktaşı ile karşı karşıya!

NASA’nın Yakın Dünya Obje Çalışmaları Merkezi (CNEOS), gökyüzünü yakından takip ediyor ve Dünya’ya yaklaşan asteroit ve kuyruklu yıldızları inceliyor.

Dünya 2000 göktaşı ile karşı karşıya!

Bugün yaklaşık 20.000 obje yakın müşahede alında. NEO’lar olarak isimlendirilen bu objeler, yakınlıklarından ve Dünya ile çarpışma riskinden ötürü büyük kaygı kaynağı.

Teknoloji geliştikçe, beşerler bu objeleri daha yeterli tanımlayabilir hale geldi. Evvelden tanımlanan cisim sayısı daha düşüktü. O denli ki CNEOS, 1900’e dair yalnızca 28 cisim tespit ederken 1990 prestijiyle bu sayı 140’a çıktı. Bu yıllar ortasında keskin bir artış kelam konusu değildi.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte son yirmi yılda bu sayı kritik seviyede artış göstermiş durumda. Grafikte görüleceği üzere, bugün tanımlanan 17.455 NEO ve 1.945 potansiyel olarak tehlikeli asteroit var. 

Büyük bir hasar için küçük boyuttaki asteroitlerin bile kâfi olması, bu müşahedelerin ehemmiyetini artırıyor. Sözgelimi, yalnızca on metre çapındaki bir asteroit bile, aralıkta Bering Denizi’ne düşen cisimde olduğu üzere on Hiroşima atom bombasına muadil kuvvette olabiliyor. Hal böyleyken, şu anda bilinen, potansiyel olarak tehlikeli yaklaşık 2000 asteroit var.

Bunların 155’i 1 kilometrelik bir çapa sahip ve Empire State Binası’nın 2.5 katı genişlikteler. Bu asteroitlerin bir tanesi bile Dünya’ya çok büyük ziyanlar verebilir.

Başa dön tuşu