ASELSAN, milli hava platformlarını görünmez hale getiriyor

Savunma sanayi eserlerinin aerodinamik yapısı ve gereçleri değiştirilerek radardaki görünürlüğü düşürülebiliyor. Radar soğurucu teknolojiler ve düşük görünürlük konusunda ASELSAN’ın çeşitli çalışmaları mevcut. ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, ulusal platformların radarda görünürlüğünün düşürülmesine yönelik çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

ASELSAN’ın geliştirdiği RAPID isimli yazılım ile İHA, SİHA, uçak vb. hava platformlarının fizikî yapısı, materyali ve boyası tahlil edilerek radarda ne kadar aradan ve ne halde fark edileceği tespit ediliyor. Radarda görünürlüğünün düşürülmesi reçete oluşturuluyor. ASELSAN, reçete oluşturmakla kalmıyor birebir vakitte radar soğurucu malzeme tedariki de sağlıyor. ASELSAN tarafından kullanılan gereç ile radar kesit alanı bedelini binde biri oranda düşürülebiliyor. Milli Muharip Uçak’ın radar görünürlüğünü düşürmek için ağır çalışmalar yapılıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Görgün, mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu yazılımla radar soğurmaya muhtaçlık duyulan platformların, uçaksa kanadı, mühimmatı ile ilgili bir kısmı, burnu, kuyruğu olabilir, onun tahlilini yapıp radarda görünmesinin en çok engellenmesi gereken kısmı nedir, bunun tahlilini yapabiliyoruz. Yerli ve ulusal, mühendislerimizin geliştirdiği, geliştirmeye de devam ettiği, yetenek kazandırdığı bir yazılımımız var.

Bundan sonra da o bölgeler için reçetenin hazırlanması ve reçeteye nazaran gereçlerin, boyanın tatbik edilmesi hususu var. Bunları da yeniden kendi analitik çalışmalarımızla yapabiliyoruz. Çok önemli bir yetenek, düzgün bir materyal bilgisi, optimizasyon ve mühendislik bilgisi, kimya bilgisi, bilişim ve yazılım bilgisi gerektiriyor. Bunların hepsini toparladığımız bir ünitemiz var. 109 adam/yıllık bir birikim ASELSAN genelinde. Tam vakitli 25 kişi bu işe çalışıyor uzun bir müddettir. Bu alanda geliştirmeleri yaparken 5 farklı üniversite ile çalışıyoruz. Boyaların, çeşitli kimyasalların geliştirilmesiyle ilgili sorumluluk verdiğimiz, hizmet alımı yaptığımız ayrıyeten 10’a yakın firma var. Hava, deniz ve kara platformları için bu tahlilleri yapabilme, saçılma yüzeylerini azaltıcı gereç ve boyaların geliştirilmesi konusunda çok âlâ ilerliyoruz. Ulusal Muharip Uçak için de bunu çalışıyoruz, devam ediyoruz. Öbür geliştirilen tüm beşerli, insansız platformlar için de misal çalışmalar devam ediyor.”

ASELSAN, NATO ile ortak çalışma yürütüyor

ASELSAN, radar soğurma çalışmaları konusunda global çapta da çalışmalar yürütüyor. NATO bünyesinde yürütülen İnsansız Muharip Hava Aracı’nın düşük görünürlük tasarım süreçlerinin geliştirilmesi projesinde Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsveç, Norveç ve Türkiye’nin yer aldığı NATO çalışma kümesinde ASELSAN, ülkemizi temsil ediyor. İHA’nın model üretimi tamamlandı, radar soğurucu gereç uygulama faaliyetleri ise devam ediyor.

ASELSAN’ın RAPID yazılımı ile saçılım merkezleri yüksek hassasiyet ile belirlenerek, radar soğurucu gereç uygulanması gereken yerler tahlil ediliyor. Ayrıyeten Ulusal Savunma Bakanlığından alınan ihraç müsaadesiyle ASELSAN tarafından radar soğurucu gereç geliştirildi. Materyalin platformun saçılım merkezlerine uygulanması halinde radar kesit alanı kıymetinin binde birine düşürülebileceği gösterildi.

Başa dön tuşu