Diş çürüklerinin sebebi bağışıklık hücreleri olabilir

Hayatımızı bağışıklık sistemimize borçluyuz. O olmasa en ufak bir nezle bile ölümcül olabilirdi. Ancak bağışıklık sistemi de yanılgı yapabiliyor.

Bu yanılgılar alerjilere ya da çoklu doku sertleşmesi (MS) üzere hastalıklara sebep olabiliyor. Toronto Üniversitesinden araştırmacılar diş çürüklerinin sebebinin de çok istekli bir bağışıklık sisteminin bakterilerle savaşırken yarattığı ‘sivil zayiat’ olabileceğini söylüyor.

Diş çürüklerinin sebebi bağışıklık hücreleri olabilir

Bağışıklık sistemlerimiz sayesinde hastalıklara karşı koyduğumuz ve hastalıkları yenerek hayata devam ettiğimiz bir gerçek. Bağışıklık sistemimiz olmasa en ufak bir nezle, hatta kolay bir alerji bile ölümcül olabilirdi. Elbette bu demek değil ki; bağışıklık sistemimiz kusursuzdur.

Bağışıklık sistemimiz de yanılgı yapabilir ve bu yanılgılar alerjilere ya da çoklu doku sertleşmesi (MS) üzere hastalıklara sebep olabiliyor. Toronto Üniversitesinden araştırmacılar diş çürüklerinin sebebinin de çok kuvvetli bir bağışıklık sisteminin bakterilerle savaşırken sebep olduğu ‘sivil zayiatlar’ olabileceğini sav ediyor.

Çoğunlukla diş çürümelerinin sebebinin bakteriler olduğu düşünülürdü. Bakteriler dişlerinize plak katmanı olarak yapışarak, atık olarak asit üretiyor. Bu asit diş minesine, dentine ve hatta dolgu materyaline bile vakitle ziyan verebiliyor.

Ancak ortaya konan yeni bir çalışma, durumun o kadar da kolay olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar, dişlerimizi istila etmeye yeltenen bakterilere karşı uğraş veren nötrofil isimli bağışıklık hücrelerinin verdikleri savaşta biraz dikkatsiz davrandıklarını tabir ediyor.

Elbette nötrofiller tek başına dişlere ziyan vermiyor. Ancak sorun, bakteriler dişlerin minerallerini ayrıştırdığında ortaya çıkıyor. Güçsüzleşen dişler üzerinde, nötrofillerin salgıladığı enzimler dişin öbür kısımlarına epey ziyan veriyor. Zararın saatler içinde ortaya çıktığı ve daha berbatı, diş rengindeki dolgulara da tesir ettiği belirtiliyor. Bu da dolguların neden 5-7 yıl içinde fonksiyonunu yitirdiğini ortaya koyuyor.

Russel Gitalis isimli araştırmacı “Bizim çalışmamız, nötrofillerin reçine kompozitlerini (diş rengindeki dolgular) parçalayabildiğini ve dentini mineralsizleştirebildiğini gösteriyor. Bu durum nötrofillerin dişin ziyan görmesine ve çürüklerin tekrarlanmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.” açıklamasında bulunuyor.

Keşfedilen bu bilginin ehemmiyeti ise, diş dolgusu olarak kullanılacak yeni materyaller üretilmesine ya da yeni tıp tedavilerin keşfedilmesine yardımcı olabilecek olması ihtimali.

Başa dön tuşu