Intel, görüntülü sohbetler için göz teması düzeltme sistemi geliştirdi

Bir görüntü görüşmesine yahut konferansa katılırken, ekrandan fazla kameraya bakmak gerektirdiğinden, başka iştirakçilerle direkt göz temasını sağlamak zordur. Her ne kadar birden fazla insan manzaralı arama servislerini nizamlı olarak kullanıyor olsa da, bugüne kadar bu meseleye yönelik yaygın bir çözüm bulunamamıştı.

Görüntülü konuşmalar daha doğal olacak

Intel‘deki bir araştırma takımı, aygıtın kamerasının ve ekranının bulunduğu yere bakmaksızın, canlı imajlı sohbetlerde göz temasını sağlayarak bu rahatsızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek bir göz teması düzeltme modeli geliştirdi. Daha evvel önerilen yaklaşımlardan farklı olarak, bu model, yönlendirme açısını yahut kamera, ekran, yahut kullanıcı geometrisini belirleyen girdilere muhtaçlık duymadan bir kişinin bakışlarını otomatik olarak ortalayabiliyor.

Çalışmayı yapan araştırmacılardan biri olan Leo Işıkdoğan hususla ilgili olarak: “Projemizin temel hedefi, göz temasını muhafazayı kolaylaştırarak görüntü konferans tecrübelerinin kalitesini artırmak. Bir görüntü görüşmesi sırasında göz temasını sağlamak zordur, zira görüşme sırasında kameraya bakmak doğal değildir. Beşerler öteki bireylerin imgesine kendi ekranlarında bakarlar yahut bazen kendi önizleme imgelerine bakarlar, lakin Bu yeni göz kontağı düzeltme özelliği ile kullanıcılar, yüz yüze doğal bir konuşma gerçekleştirebilecek.” formunda konuştu.

Işıkdoğan ve meslektaşları tarafından geliştirilen yeni sistem, giriş çerçevelerinde gözleri çarpıtarak ve ayarlayarak bir kişinin bakışlarını yönlendirmek için geniş bir evrimsel hudut ağı (CNN) kullanıyor. Temel olarak CNN, bir monoküler manzara işliyor ve kullanıcının bakışını düzeltmek için bir vektör alanı ve parlaklık haritası oluşturuyor.

Başa dön tuşu