Çatılarda elektrik üretmek ve enerji tasarrufu sağlamak için akıllıca planlanmış proje

Enerjimizi üretmenin en hoş yolu şehir içerisinde dağıttık bir halde güneşi kullanılarak geliştirilen tahliller. Öteki yandan yeni yapılan binaları güç üretmek üzere tasarlama talihimiz var iken, eski yapıları enerji ürettirmek için kullanmak epeyce sıkıntı. Üstelik bina üstlerindeki klima sistemleri, havalandırmalar ve başka bir çok ekipman çatıyı işgal ettiği için güç üretmek için kalan yer çok azalmakta.

Hollandalı Ibis Enerji şirketi oluşturduğu modüler sistem; çatı üzerine vinç ile güç modüleri kondurmaya dayanıyor. Sistem, rüzgar ve güneş gücünü bir ortada kullanarak üretim ölçüsünü 6-10 kat artırıyor.

Bu sayede yalnızca çatıdan elde edilen elektrik gücü ile 10 katlı konut binalarının yıllık tüm elektrik gücünü karşılıyor. Yeniden 10 katlı ticari binalarda ise yıllık elektrik tüketiminin %50-60 düzeyindeki kısmı üretilebiliyor.

Modüler sistemdeki modüllerin kimileri yalnızca çift yüzlü güneş panelleri içerirken, kimileri rüzgar türbini de içeriyor. Ekstra modüller ise saçak formunda binadan dışarı taşıyor ve alanı genişletiyor.

Rüzgar türbinlerine giden kısımda rüzgar yönlendirilerek suratı arttırılıyor ve saate 2 m/s suratında şehir rüzgarından bile elektrik üretilebiliyor. Düz beyaz paneller ile rüzgar türbinlere yönlendirilip suratı %140-160 hızlandırılıyor ve olağandan 4 kat fazla elektrik üretiliyor.

Rüzgar sayesinde güneş panelleri de ekstra soğutuluyor ve %10 fazla elektrik üretiyor. Bina yazın gölgede kaldığından en üst kat çok ısınmıyor, çatı klima sistemleri keza %10 daha az elektrik tüketiyor.

Şirketin kurulumunu yaptığı en yeni proje olan HaasjeOver, toplamda 800 bin Euro’ya büsbütün bitmiş olarak teslim edildi. Çatıya toplam 10 modül yerleştirildi. Bu modüller 7.2 mt x7.2 mt boyutunda ve 4.8 metre yüksekliğinde. Kimilerinin içinde 3 kW gücünde rüzgar türbinleri mevcut iken her birinin üstünde çift taraftan gelen ışık ile elektrik üreten 24 tane 396 Watt’lık panel var.

Sistem yılda 116 MWh güneş panellerinden, 24 MWh rüzgar türbinlerinden olmak üzere toplam 140 MWh elektrik üretmekte. Binada modüller yerine boş alanlara güneş panelleri yerleştirilseydi üretilen yıllık elektrik yalnızca 12 MWh olacaktı. Modülün kendisi 50 yıl dayanırken güneş panelleri 30 yıl, rüzgar türbini ise 20 yıl ömürlü.

Başa dön tuşu