Amatör astronom, yörüngedeki Starlink uydularını görüntüledi

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, dün birinci Starlink uydularını yörüngeye yerleştirerek uzaydan internet planları için çok kıymetli bir adım atmıştı. Hollanda’dan amatör bir uydu takipçisi, artık bu uyduları Yeryüzü’nden görüntülemeyi başardı. Marco Langbroek isimli astronomun yayınladığı imajlar nitekim de etkileyici:

Dr. Marco Langbroek, üstteki imgeleri yakalamak için WATEC 902H kamerası ve Canon FD 1.8/50 mm lensinden faydalanmış. Mevzuyla ilgili konuşan Langbroek,”Uydular beklediğimden çok daha parlaktı. Sahiden de inanılmaz bir manzara. Çizgi halindeki Starlink uyduları görüş alanıma girdiğinde kendimi “Owowowow!” formunda bağırırken buldum.” tabirlerini kullandı.

60 Starlink uydusu üstteki görüntünün çekildiği sırada Yeryüzü’nden 440 kilometre yükseklikte bulunuyordu. Lakin uyduların yüksekliği şu anda yavaş yavaş artıyor. SpaceX, 60 uydunun 550 kilometre yüksekliğe kadar çıkacağını söyledi.

Bugün Twitter üzerinden kısa bir açıklama yapan Elon Musk,”Şu ana kadar her şey sıkıntısız bir biçimde ilerliyor. Krypton iyon iticileri de şu anda çalışmaya başladı. 90 dakika aralıklarla uyduların yörüngesi yükselecek.” kelamlarını kullandı.

2020’de birinci defa hizmet vermeye başlayacak

Elon Musk, Starlink uydularının önümüzdeki yıl prestijiyle hudutlu bir kapasiteyle de olsa hizmet vermeye başlayacağını söylüyor. Buradaki öncelikli gaye yaklaşık 400 uydu sayısına ulaştıktan sonra Kuzey Amerika’da birinci sefer servis sunmaya başlamak.

SpaceX ayrıyeten toplamda iki bin Starlink uydusuyla dünya genelinde de hizmet vermeye başlayabileceklerini söylüyor. Şirketin gayesi Starlink’in kapsama alanını en geç 2024 yılına kadar tüm Dünya’ya servis sunabilecek halde formda genişletmek.

Starlink’in fiyat seçenekleriyle ilgili şu an için rastgele bir bilgi yok. Bahisle ilgili geçtiğimiz günlerde kısa bir açıklama yapan Elon Musk,”Starlink projesiyle birlikte internet ilişkisi olmayan bölgelere uygun fiyatlı temas götürme imkanımız olacak. Starlink ayrıyeten hali hazırda internete erişebilen bölgerde de rekabetçi internet seçenekleri sunacak.” biçiminde konuştu. 

Başa dön tuşu