İsminizi Mars’a gönderin!

NASA 2020’deki Mars görevi için başlattığı ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesi birçok ülkeden ağır ilgi gördü. En büyük ilgiyi gösteren ülke ise Türkiye oldu.

İsminizi Mars’a gönderin!

NASA 2020’deki Mars görevi için başlattığı proje toplumsal medyada büyük ilgi çekti. NASA’nın başlatmış olduğu ‘İsmini Mars’a Gönder’ kampanyasına en fazla iştirak gösteren ülkeler sıralamasında Türkiye, birinci sırada yer aldı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Güneş sistemindeki en yakın komşumuz olan Mars’a yeni bir Rover uzay aracı gönderecek. Uzay meraklılarını bu vazifenin içine isimleri ile dahil etmek isteyen NASA, Send Your Name to Mars (İsmini Mars’a Gönder) isimli bir kampanya başlattı.

Bu kampanya sayesinde hazırlanan web sayfasını ziyaret edenler formu doldurduktan sonra isimleri gidecek uzay aracının içine yerleştirilecek olan çipe yazılacak. Formun doldurulmasından sonra 2020’deki Mars misyonu için temsili bir biniş kartı veriliyor. Kartın biçimi birebir uçak biletlerini benzetilerek tasarlanmış,

Başvuru için son tarih 30 Eylül

NASA, Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik hayat formları arayacak. 2012 yılında Mars’a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020’nin temmuz yahut ağustos ayında uzaya gönderilmesi beklenen yeni araç, tıpkı vakitte Mars yerinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak. Kayıtlar 30 Eylül’e kadar sürecek.

Başa dön tuşu