İlhamını tabiattan alan 8 robot!

Gerçek dünyadaki karmaşık meseleleri çözmek kelam konusu olduğunda, vakit zaman devreye geliştirilmiş robotlar giriyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Bugünün en tanınan robot üreticilerinin ekseriyetle tabiattan ilham aldığını söyleyebiliriz. Sorun çözmek ve tasarım yapmak için tabiattan ilham alma yaklaşımına ‘biyomimikri’ ismi veriliyor. Haberimizde sizler için derlediğimiz, tabiattan ilham alan 8 robotu inceleyeceğiz.

İlhamını tabiattan alan 8 robot!

insanoğlunun erişemediği yerler yahut yavaş ilerlediği işler için tasarlanan robotların, hayatımıza kolaylık sağladığı bir gerçek. Gelin sizler için derlediğimiz doğadan ilham alan robotlara birlikte göz atalım.

1 – Köpek robot

İsmini tahminen de en çok duyduğumuz, tabiattan ilham alan en meşhur robotlar; Boston Dynamics tarafından üretilen Big Dog ve Spot robotları. Bu güçlü robotlar şaşkınlık verecek kadar yüksek süratlerde koşabiliyorlar. Ayrıyeten ağır eşyaların taşınması konusunda da yarar sağlayabiliyorlar.

2 – Hamam böceği robotu

Harvard’ın HAMR (Harvard Ambulatory MicroRobot) robotları, keşif maksatlı olarak tabanda süratlice hareket edebiliyor.

3 – Yılan robot

Yılanların, üzerinde çalışabileceğimiz pek bir uzvu yok fakat bu yılan robotların çok işlevliliğine mani olmuyor. Utah merkezli robotik şirketi Sarcos tarafından üretilen The Guardian S isimli su geçirmez yılan robotu bu durumu deliller nitelikte.

Guardian S neredeyse bütün yerlerde hareket edebiliyor, ince boruların içinden geçebiliyor, hatta merdivenlerden çıkabiliyor. Bedeni manyetize olduğu için birtakım duvarlara tırmanabiliyor. Hareket ettikçe de çeşitli sensörler vasıtasıyla bilgi topluyor. Burnumuzun ya da öteki yerlerimizin içinden bu türlü bir robotun geçtiğini düşünmek hiç güzel gelmese de cerrahlar yılan robotu ameliyat sırasında hastanın bedenine girmek için kullanmayı düşünüyor.

4 – Kertenkele robot

Biyomimikri, robotun illa ki ilham aldığı şeye benzemesi gerektiği manasına gelmiyor. Hatta en dikkat cazip örneklerin kimileri ilham aldıkları objelere hiç benzemiyor. Stanford Üniversitesi ve NASA Jet İtki Laboratuvarı’nın iş birliği içinde tasarladığı uzay paklık aracında da bu durumu net formda görüyoruz. Bir kertenkele cinsinden ilham alınarak tasarlanan robotun görevi, Dünya’nın etrafında dönen yaklaşık 500 bin uzay çöpü ortasından yükü 370 kilograma kadar ulaşabilen büyük objeleri yakalayarak çöplüğü temizlemek.

Uzayda hava olmadığı için sıradan vakumlu aygıtlar işe yaramıyor. Lakin kertenkeleden ilham alan robotlar, alt kısımlarındaki küçük tüyleri kullanarak yüzeylere yapışabiliyor. Bu malzeme yapışkan değil ancak temas ettiği yüzeye güçlü biçimde tutunabiliyor.

5 – Deve kuşu robotu

Deve kuşundan ilham alan bu robot düzeneği, Florida İnsan ve Makina Algı Enstitüsü tarafından geliştirildi. Bütün spor salonlarında bulunabilecek eliptik bisiklet düzeneğine benzeyen bu robot, koşu bandında saatte 12 mil süratle koşabiliyor. Gerektiği vakit yavaşlayıp hızlanabiliyor. Bu tahlil, çeşitli yerlerde sürat kesmeden hareket edebilecek iki ya da dört ayaklı koşucu robotlar üretmek için kullanılabilir.

6 – Hayalet vatoz robotu

Bütün robotlar karada kullanılacak formda tasarlanmıyor. Singapur Ulusal Üniversitesi tarafından geliştirilen MantaDroid, hayalet vatozun (manta ray) aktif yüzme sisteminden ilham alarak suda son derece çevik ve süratli formda hareket edebilen bir robot. Robotun en eşsiz özelliği, suyun sıvı dinamiğiyle doğal formda etkileşim kurmasını sağlayan esnek yüzgeç düzeneği.

Robotun geliştiricileri, MantaDroid’in bir su altı haritalama makinesi olarak ya da arama kurtarma tertipleri tarafından kullanılabileceğini düşünüyor. Ayrıyeten birden fazla MantaDroid kullanılarak denizdeki kayıp dalgıçlar ya da batık objeler aranabilir.

7 – Ahtapot robotu


İtalya’da geliştirilen ve yumuşak robotlar kategorisine dahil ahtapot robotu, büsbütün yumuşak modüllerden oluşuyor. Akdeniz’de test edilen robot, yenilikçi hareket kabiliyetini muvaffakiyetle sergiledi.

8 – Şahin robot

Clear Flight Solutions robot kuşları, şahinden ilham alınarak tasarlandı. Bu robotik kuşlar, gerçek kuşların havaalanlarının uçuş güzergahına yaklaşmamasını sağlamakla vazifeli. Clear Flight Solutions Ar-Ge Mühendisi Wessel Straatman Digital Trends’e verdiği röportajda “Bu yırtıcı robot kuşların gerçek yırtıcı kuşlardan ayırt edilmesine imkan yok. Bu yüzden başka kuşlar bu yırtıcı robot kuşları görünce onun uçtuğu bölgeye yanaşmamayı tercih ediyor.” dedi.

Başa dön tuşu