Dünya hakkında hiç duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçek

Erhan Doğru

İnsanlığın ömrünü sürdürmekte olduğu dünya hakkında bir çok farklı bilgi duyduk. Pekala ya canlıların ortak hayatı olan ve insanoğlunu hoşlukları, farklılıkları ve gizemli yapıları ile büyülemeyi başarmış dünya hakkında neler biliyorsunuz?

Elbette ki hepimizin bildiği bir çok şey var. Fakat tüm hayatınız boyunca ayaklarınızın altında yer alandünya hakkında gerçekleri biliyor musunuz? Muhtemelen beyninizde dolaşan sayısızilginç gerçek yer alıyor. Yeryüzünde ömrün olduğu tek gezegen olarak bilinen dünyamız hakkında her geçen gün yapılan araştırmalar farklı bulguları ortaya çıkartmaktadır.

İşte bu yazımızda dünya hakkında tahminen de hiç duymadığınız 10 şaşırtan gerçek;

Dünyadaki Bir Yıl 365 Gün Değildir

Gerçek, dünyanın bir yılının 365.2564 gün olduğunu göstermektedir. Bu vakit diliminden arta kalan 2564’lük gün, dört yılda bir Şubat ayına eklenerek giderilmektedir. Yani artık gün olarak isimlendirilen bu süreç 2012, 2016, 2020 vb. tarihlerde Şubat ayının 29 çekmesinin nedenidir.

Dünya Tam Olarak Yuvarlak Değildir

Yüzyıllardır bilinen dünyanın tam olarak yuvarlak olduğu gerçeğidir. Lakin gelişen teknoloji ile beraberinde yapılan çalışmalar, dünyanın tam da yuvarlak olmadığını söylemektedir. Pekala ya nasıl? Astronomi ve uzay seyahatleri ile beraberinde bilim adamlarının gerçekleştirmekte olduğu çalışmalarda dünyanın düzleştirilmiş bir küre halinde olduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalarda dünyanın %70’inin sular ile kaplı olması ve ortalama okyanus derinliğinin 4 km olduğu saptanmıştır. Çukurların en derini ise 11 km derinliğe ulaşan Mariana Çukuru’dur. Gözlerinizi kapatıp dünya üzerinde ki okyanusları boşaltarak tekrar hayal edin.

Başa dön tuşu