Hindistan, 2019 yılında çatı panelleriyle güneş enerjisi üretiminde rekor değerler elde etti

Güneş gücü üretiminde süratle büyüyen dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan, en son yayınlanan mali yıl raporlarına nazaran çatı üzeri güneş gücü (rooftop solar) kapasitesine 1.836 Mw eklemeyi başardı. 2019 mali yılında 4.375 Mw olarak ölçülen kapasiteye eklenen kelam konusu paha sayesinde bu yılki artış 2018’e kıyasla %72 oranında olmuş.

Kapasite artırımında ticaret, sanayi, kamu ve konut bölümlerinin dikkat çektiği söz edilirken çatı üzeri güneş gücü kapsamında en çok katkıyı sanayi dalı yapmış. Dalın 2019 yılı güç kapasitesinin 2.140 Mw olarak ölçüldüğü belirtiliyor.

 

Çatı panelleri ile en çok güneş gücü üretilen yerleşim yerlerine bakıldığında ise Maharashtra (618 Mw), Rajasthan (393 Mw), Tamil Nadu (365 Mw), Gujarat (314 Mw) ve Karnataka (298 Mw) eyaletlerinin belirtilen bedellerle birinci beş sırayı paylaşan yerler olduğu dikkat çekiyor.

Bridge to India isimli danışmanlık şirketinin yapmış olduğu tahlile göre ticaret ve sanayi (C&I) dallarının güneş gücüne olan talepleri nedeniyle bu dallarda kullanılan güç üretim sistemleri de büyümüş. Bu sayede kullanılan sistemlerin %29’u 1 Mw üzerinde güneş gücü üretebilir hale gelmiş.

C&I dallarının çatı üzeri güneş gücü üretimine duyduğu ilgi aslında bir tesadüf değil. Güç Ekonomileri & Finansal Tahlil Enstitüsü (IEEFA) isimli Amerika merkezli fikir kuruluşunun yapmış olduğu bir tespit, kelam konusu pazarın yaklaşık %70’inin C&I kesimi tarafından domine edildiğini gösteriyor.

Yüksek tarifeler, kendi elektriğini ürettiriyor 

IEEFA’ya nazaran bunun nedeni, bu iki dala uygulanan çok yüksek güç tarifeleri. Yüksek meblağlar altında ezilmek istemeyen bölümler de devayı kendi elektriğini üretmekte buluyor. Çatı panelleriyle elektrik üretimi konusunda geri kalan %30’luk kısım ise devlet kurumları ve meskenlerde oturan tüketiciler ortasında paylaşılmış.

IEEFA; avantajlı olduğu görülennet metering (evimizde üretip şebekeye aktardığımız güçten aylık kullandığımız güç pahasının çıkarılıp, saatlik elektrik fiyatıyla çarpılması) siyasetleri, toplumsal sorumluluk projeleri ve artan tüketici farkındalığı sayesinde 2021-22 mali yılında çatı üzeri güneş gücü kapasitesinin toplamda 13 GW kıymete ulaşabileceğini öngörüyor.

Başa dön tuşu