LightSail 2, uzaydan Dünya’nın inanılmaz fotoğraflarını yakaladı

The Planetary Society’nin geçtiğimiz ay muvaffakiyetle yörüngeye yerleştirdiği güneş yelkenli uzay aracı LightSail 2, önümüzdeki günlerde birinci test denemelerini gerçekleştirecek. Uzay aracı bu tarihi denemeden çabucak evvel uzaydan Dünya’nın inanılmaz fotoğraflarını çekmeyi başardı. Planetary Society takımının resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan fotoğraflar büyüleyici görünüyor.

Prototip bir küp uydu olan LightSail 2, uzay seyahatlerinin geleceği ismine çok büyük umut vaadeden foton yelkeni teknolojisini test edecek. Sadece 5 kilogram yükünde olan LightSail 2, “bir somun ekmeği kadar” halinde söz edilen çok küçük boyutlara sahip. Planetary Society, uzay aracının tam 32 metre kare genişliğinde uzay yelkenlerine sahip olduğunu söylüyor.

Şu anda 720 kilometre yükseklikte bulunan LightSail 2, birinci test denemesini önümüzdeki Salı günü (23 Temmuz) gerçekleştirecek. Uzay aracı 32 metre karelik yelkenleri açarak ışığın momentumundan faydalanarak itici kuvvet oluşturmaya çalışacak. Planetary Society takımı, LightSail 2’nin yörüngesinde ölçülebilecek düzeyde bir değişim gerçekleşmesini bekliyor.

Kar maksadı gütmeyen bir bilim topluluğu olan Planetary Society, yaklaşık 10 yıldır uzay yelkenleri üzerinde çalışmalar yapıyor. 2015’te LightSail 1 isimli uzay aracı yörüngeye yerleştirilmişti lakin birtakım teknik sorunlar nedeniyle yelkenlerin testi tam olarak gerçekleştirilememişti. Planetary Society, uzay aracının yaklaşık 10 gün sonra Dünya’ya düştüğünü açıkladı.

Planetary Society, 1980 yılında ortalarında Carl Sagan’ın da bulunduğu bir küme bilim insanı tarafından kurulmuştu. Ünlü bilim insanı Bill Nye şu anda Planetary Society’nin CEO’luğunu üstleniyor.

Başa dön tuşu