İsrail’in Ay atılımı başarısız oldu!

Dünyanın uydusuna indirme teşebbüsü sırasında İsrail’in kendi üretimi olan ve Beresheet (Başlangıç) ismi verilen insansız uzay aracıyla irtibat kesildi.

İsrail’in Ay atılımı başarısız oldu!

Ay’ın yüzeyine gerçek inişe geçtiği sırada Beresheet’in motorunun arızalandığı belirtilirken, uzay aracının Ay’ın yüzeyine çarptığı varsayım ediliyor. Girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

Beresheet, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ilişkin Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay aracının tartısı 585 kilogramdı ve içinde yüzlerce dijital evrakın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyordu. Bu belgelerde İsrail’e ilişkin ulusal semboller ve birtakım kültürel gereçler yer alıyordu.

Uzay aracı “Beresheet”in Ay’a inişi başarılı olsaydı İsrail; ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a uzay aracı indiren dördüncü ülke olacaktı. Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları bulmuştu.

Başa dön tuşu