Bu da Tayland’ın ilk yerli otomobili: Elektrikli Mine SPA1

Bizler Türkiye’nin yerli arabasını heyecanla beklerken, geçtiğimiz günlerde Vietnam’ın Fadil adındaki yerli arabasının satışa sunulmasına şahit olmuştuk. Artık de karşımızda bir diğer ülkenin yerli arabası var. İşte Tayland’ın birinci elektrikli arabası Mine SPA1.

Tayland’ın Tesla’sı 

Tayland’ın Tesla’sı olarak anılan SPA1, üretildiği ülkenin gereksinimlerine nazaran tasarlanmış ve Mine Mobility EV tarafından geliştirilen bir elektrikli araba. 4,530 mm uzunluk ve 2,750 mm aks mesafesi sayesinde ferah bir ömür alanı ve 650 litre bagaj hacmi sunan SPA1’in tartısı 1,400 kg. Dizaynıyla minivan modelleri andıran araçta 16 inç jantlar, entegre gündüz farlarına sahip LED farlar, LED stoplar ve elektrikli ayarlanabilir yan aynalar standart. Renk paletinde ise 7 farklı seçenek mevcut.

SPA1’in dış dizaynındaki sadelik içeride de karar sürüyor. Siyah sentetik deri döşemenin kullanıldığı alanda yeşil dikişler, krom kapı kolları ve yer yer karbon fiber kullanımı mevcut. Üzerinde denetim tuşlarına sahip sade bir direksiyon, dijital gösterge paneli ve 12.1 inç boyutunda bilgi-eğlence ekranı da kabinin dikkat çeken özellikleri ortasında.

Tayland’ın elektrikli arabası 127 beygirlik elektrik motoru ve onu besleyen 30 kWh batarya paketinden güç alıyor. Azamî suratı 140 km/s olan aracın menzili de NEDC ölçümlerine nazaran 200 kilometre. Tek kademeli şanzımanın kullanıldığı SPA1 önden çekişli bir araba. Aracın ön tarafında MacPherson bağımsız süspansiyon, artta ise multilink süspansiyon kullanılmış. Fren sisteminde ise önde ve arkada disk frenler bulunuyor.

Fiyatı ülkedeki başka elektrikli araçlara nazaran çok ucuz.

SPA1’in Tayland’daki satış fiyatı 1.2 milyon baht, yani aktüel kurla 38 bin dolar olarak belirlenmiş. Bu da ülkede satılan başka elektrikli arabalara kıyasla epey düşük bir sayı. Örnek vermek gerekirse Nissan Leaf’in Tayland’daki fiyatı 64 bin dolar. SPA1’in şimdiden 4,500’ün üzerinde sipariş aldığı söyleniyor. Şirketin ilerleyen vakitlerde çok daha uygun fiyatlı bir elektrikli araba üretmeyi planladığı da gelen bilgiler ortasında.

Foto Galeri | 11 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu