Milyarderler, fabrikalarını uzaya taşıma konusuna sıcak bakıyorlar

Bilim kurgu üzere gelebilir fakat ağır endüstrileri Dünya’dan taşıma fikri daha evvel hiç olmadığı kadar yakın. Discover Magazine’in haberine nazaran Dünya üzerinde elimizde az ölçüde kalan kaynakları kullanmak yerine, başka gezegenlerden yahut asteroitlerden kaynak toplamak, insanların hayatta kalmasını sağlamanın anahtarı olabilir.

İnsanlığın geleceği için yapılmalı

Central Florida Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi Phil Metzger mevzuyla ilgili yaptığı açıklamalarda: “Güneş sistemimiz Dünya’da var olandan bir milyar kat daha fazla endüstriyi destekleyebilir.” tabirlerini kullanırken, bu mevzunun ne kadar ciddi olduğuna dikkat çekiyor. Bilim insanlarının genel görüşü, Dünya kaynakları azaldıkça ve nüfus arttıkça, önümüzdeki periyotta Uzay’dan kaynak toplamaktan başka bir tahlil bulunamayacağı tarafında.

Örneğin, Planetary Resources Inc., asteroit madenciliği teknolojilerini geliştirmek için on milyonlarca dolar fon topladı. Fakat finansal düşünceler, şirketin birinci asteroit araştırma vazifesini süresiz olarak ertelemesine yol açmış durumda. Bu hususta çalışmalar yapan bireylerden biri olan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos‘un bahisle ilgili fikri ise: “Bence uzaya gitmemizin nedeni, benim görüşüme nazaran Dünya’yı kurtarmak. Çok temel ve uzun vadeli sorun, Dünya’da gücümüzün tükenmesi.” biçiminde oldu. Azalan kaynaklar ve vakit, bizi ana gezegenimizin ötesine bakmaya zorlayan en kıymetli iki sebep.

Başa dön tuşu