Ford, Volkswagen’in altyapısını kullanan elektrikli araç üretecek

Elektrikli, otonom ve irtibatlı araç geliştirmenin yüksek maliyeti karşısında esaslı otomotiv devlerinin el ele verdiğini görüyoruz. Volkswagen ve Ford ortasında da bu bahisleri kapsayan bir iş birliği başladı. Bugün yapılan resmi açıklamayla iki şirket ortasındaki iş birliğinin detayları ortaya çıktı.

Volkswagen ve Ford ortasında yapılan mutabakata nazaran, ABD merkezli üretici elektrikli araç üretmek için Volkswagen’in MEB platformunu ve modüllerini kullanabilecek. Belirtilene nazaran Ford, Alman üreticinin platformu üzerine inşa edilen elektrikli araçları 2023 yılında Cologne’deki fabrikasında üretmeye başlayacak. Ford, 6 yıllık periyotta MEB platformuna dayalı 600 bin araç satmayı planlıyor.

İki otomotiv devi ortasındaki muahedenin bir öteki unsuru de Ford’un şoförsüz araç ünitesi olan Argo AI ile ilgili. Buna nazaran Volkswagen, Argo AI şirketine toplam 2.6 milyar dolar yatırım yapacak. Bunun 1 milyar doları direkt finansman sağlama formunda olacak. Ayrıyeten Volkswagen Grubu’nun 1.6 milyar dolar pahasındaki Autonomous Intelligent Driving (AID) ünitesi de Agro AI’nin Avrupa’daki yeni genel merkezi olacak. Bu sayede Argo AI’nin kıymeti 7 milyar dolara yükselecek.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, hususla ilgili açıklamasında “Küresel ortaklığımz daha parlak bir gelecek vadetmeye başladı. İşbirliği yapabileceğimiz öbür alanları değerlendirmeye devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Başa dön tuşu