Bitcoin 13 bin doların üstünde

CoinMarketCap‘ten alınan bilgilere nazaran; market hacmi en geniş dijital para ünitesi olan Bitcoin, 13,000 doları aştı. Bitcoin’in bu süratli yükselişinin birkaç sebebi var ama analistler şimdi ortak bir kanıya varabilmiş değil.
Bitcoin, 2018 yılının başından beri kademeli olarak düşüş gösteriyordu. Geçtiğimiz aylarda toparlanmaya başlayan kripto para ünitesi, son üç haftadır süratli bir yükseliş grafiği çiziyor.
 
Analistlerin bir kısmı, Bitcoin’deki bu yükselmenin sebebinin Facebook’un çıkartacağı yeni kripto para ünitesi olan Libra’ya dayandığını söylüyor. Bu kısımdaki analistler, Libra’nın çok büyük bir kullanıcı kitlesini dijital para ünitesi piyasasına çektiği ve yeni kullanıcıların kelam konusu piyasaya Bitcoin ile giriş yaptıkları için “alış” buyruğunun yükseldiğini söylüyor.
Analistlerin bir öteki kısmı ise Bitcoin’in yükselişinin sebebinin büsbütün Libra’ya dayanmadığını ve Libra Coin‘in tanıtılışının yalnızca beklenen yükselişi hızlandırdığını söylüyor.
Bitcoin’in yükselmesini büsbütün Libra Coin‘in tanıtımına dayandırmayanlar, bilhassa ABD Merkez Bankası’nın faizleri düşüreceğine dair yaptığı açıklamanın yükselişte büyük tesiri olduğunu düşünüyorlar. 

Başa dön tuşu