MacOS Catalina ile gelen yenilikler neler?

Apple’ın bilgisayar ailesi Mac için dün akşam lansmanını yaptığı macOS Catalina işletim sistemi bugün itibariyle beta testlerine başladı. iOS uygulama takviyesi üzere pek çok değerli yenilik getiren macOS Catalina sürümüne kısa bir göz atıyoruz.

MacOS Catalina özellikleri

MacOS Catalina ile gelen en kıymetli yenilik iTunes uygulamasının kaldırılması oldu. iTunes yerine ise 3 uygulama kullanılacak. Bunlar Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV formunda sıralanıyor. Zati iTunes toplumsal medya hesaplarının içeriklerinin temizlenmesi bunun işaretiydi.

Sürümde başka bir yenilik Sidecar. Sidecar, iPad modellerinin Mac aygıtları için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına imkan veriyor. Böylelikle, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar işlerini iki ekrana yayabiliyorlar. Ayrıyeten, stylus kalemle data girişini destekleyen tüm Mac uygulamalarında Apple Pencil ile eşleştirdikleri iPad’lerini çizim yapmak yahut yazı yazmak için kullanabiliyorlar.

Apple, macOS Catalina ile her kullanıcının Mac’inden en yeterli formda yararlanmasına yardımcı olan yeni yardımcı teknolojiler sunuyor. Voice Control, klâsik giriş aygıtlarını kullanamayan kullanıcıların yerleşik Siri konuşma algılama teknolojisiyle Mac’lerini büsbütün seslerini kullanarak denetim etmelerine imkan veriyor.

Bu teknoloji ile şahsî bilgiler de bilinmeyen tutuluyor. Yeni etiketler ve ızgaralar ile kullanıcılar, kapsamlı gezinme araçlarını kullanarak neredeyse tüm uygulamalarla etkileşime geçebiliyorlar ve bu süreçte ses sürece süreci aygıt üzerinde gerçekleşiyor.

 

macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sıkıntılarına karşı denetim ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı dokümanlarına erişmeden evvel müsaade istemesini zarurî tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar.

Yeni Find My Mac (Cihazımı Bul) uygulaması ile kayıp yahut çalınmış bir Mac’in pozisyonu, Mac offline olduğunda bile başka Apple aygıtları üzerinden inançlı ve anonim bir halde sahibine iletilebiliyor.

 

Ekran Müddeti özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar vakit geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara vakitlerini diledikleri üzere yönetmeleri için araçlar sunuyor. Ekran Müddeti, kullanıcılara işlerini kaydetmeleri yahut bir oyundaki oturumlarını kapatmaları için biraz daha vakit veren “Bir dakika daha” özelliği üzere, insanların Mac’lerini kullanma biçimine uygun bir halde tasarlanmış özelliklere sahip.

Son olarak iOS uygulamalarının MacOS üzerinde çalıştırılmasını sağlayacak Project Catalyst ismindeki program da yeni Catalina sürümünde değerli adımlardan birisi olacak. macOS Catalina sonbahar periyodunda en son sürüme kavuşacak.

 

Başa dön tuşu