Meta, Donald Trump’ın Facebook ve Instagram’a dönmesine izin verdi

Meta, bir müddet evvel eski ABD lideri Donald Trump‘ın Facebook ve Instagram’a geri dönmesine müsaade vereceğini duyurdu. Toplumsal medya devi bundan iki yıl evvel Trump’un platformlardaki hesaplarını askıya almış ve yasaklamıştı.

Trump’ın Facebook ve Instagram yasağı sonlandı

Meta yayınladığı bir blog gönderisinde önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Trump’un hesaplarının eski haline geri getirileceğini açıkladı. Ayrca Meta bir de ihtarda bulundu. Trump, Meta’nın içerik siyasetlerini bir defa daha ihlal ederse, “ihlalin ciddiyetine bağlı olarak” bir aydan iki yıla kadar değişen ek askıya alma sürecinin yapılacağını bildirdi.

Çarşamba günkü duyurunun bir kesimi olarak Meta, kurallarını açıkça ihlal etmeyen lakin Kongre Binası’nda gerçekleşen 6 Ocak olaylarına emsal şiddet içeren yahut ziyanlı davranışları teşvik edebilecek içerikleri hesaba katacak halde siyasetlerini güncelledi. Bu tıp içeriklerin Facebook ve Instagram’da paylaşılarak yayılmaması için gönderinin kısıtlanacağı söylendi.

Facebook, Instagram ve Twitter’dan yasaklandıktan bir yıldan fazla bir mühlet sonra Trump, Şubat 2022’de Truth Social isimli kendi toplumsal medya platformunu kurmuştu. Trump bir sefer daha ABD başkanlığı için aday olacağını açıkladığında bu yasakların kalkacağı gündeme gelmişti.

Başa dön tuşu