SpaceX, NASA’nın kara delik araştırmalarında kullanacağı aracı uzaya taşıyacak

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından bir ihale ile daha taçlandırıldı. SpaceX bu kere de kuruma ilişkin X ışını Polorimetri Keşif Uydusunu (IXPE) uzaya taşıyacak. Nötron yıldızları ve üstün kütleli karadelikler üzere gök cisimlerinin yaydığı polarize ışığı inceleyecek olan uzay aracı, sahip olduğu özellikler sayesinde uzayda daha evvel kullanılan görüntüleme araçlarına kıyasla çok daha keskin imajlar elde edebilecek.
 

IXPE misyonu sayesinde bilim insanlarının çok güçlü manyetik alanlara sahip nötron yıldızları olan magnetarları, kara delikleri ve süpernova kalıntıları içinde bulunan ve “Pulsar Rüzgâr Bulutsu” ismi verilen nebulaları daha güzel analiz edebileceği söz ediliyor.

Falcon 9 roketiyle Nisan 2021’de uzaya gönderilecek IXPE için NASA’nın SpaceX’e 50.3 milyon dolarlık bir ödeme yapacağı bilgisi paylaşılmış.

  

SpaceX’in COO’su Gwynne Shotwell bu kapsamada yaptığı açıklamada, “NASA’nın şirketimize duyduğu itimat bir defa daha ortaya çıkmış oldu. SpaceX’e NASA tarafından verilen altıncı ihale olan IXPE misyonu, kıymetli yüklerin uzaya taşınması konusunda şirketimize olan inancın bir göstergesidir.” tabirlerini kullanmış.

Başa dön tuşu