Elektrikli Honda e’nin platformuna ait bilgiler paylaşıldı

Japon üretici Honda’nın Avrupa’daki birinci elektrikli arabasıyla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda küçük elektrikli arabanın basitçe Honda e olarak isimlendirileceği açıklanmıştı. Artık de Honda e’nin platformu ve batarya paketiyle ilgili ayrıntılar paylaşıldı.

Honda e, kendine has tasarımı sayesinde hem sade hem de fütüristik görünmeyi başarıyor. Küçük elektrikli araba, Japon markanın özel elektrikli araç (EV) platformu üzerine inşa edilen birinci model olma özelliği taşıyor. Bu platformdaki batarya paketi, öbür MESKEN platformlarında olduğu üzere aracın yerinde yer alıyor. Böylelikle düşük yük merkezi elde ediliyor. 50:50 tartı dağılımı ve bağımsız süspansiyonlar da ele alındığında, Honda e’nin hayli konforlu ve istikrarlı bir şasiye sahip olduğu söyleniyor.

30 dakika şarjla 160 km menzil

Honda e’nin yerinde 35.5 kWh kapasitede su soğutmalı lityum iyon batarya paketi bulunuyor. Bu batarya, Type 2 AC şarj ve CCS2 DC süratli şarja uyumlu olacak formda tasarlanmış. Süratli şarj özelliği sayesinde bataryanın 30 dakika üzere kısa bir müddette %80 doluma ulaştığı söyleniyor. Honda e’nin 200 km menzile sahip olacağını düşündüğümüzde, yarım saat şarj ile 160 km üzere bir kıymet karşımıza çıkıyor.

Honda e’deki elektrik motorunun teknik bilgileri şimdi açıklanmadı. Lakin motorun arka aks üzerine entegre edileceğini ve aracın geriden itişli bir model olacağını biliyoruz. Elektrikli Honda e ile ilgili tüm ayrıntılar yıl bitmeden ortaya çıkacak. Yan ayna kameraları ve beş ekrandan oluşan fütüristik kokpitiyle dikkat çeken Honda e’nin şimdiden Avrupa’da 30 binin üzerinde sipariş aldığı söyleniyor.

Foto Galeri | 11 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu